İçeriğe geç

Tello Uçak cinayetine bir de bu açıdan bakın

Bitlis’in Tatvan İlçesi’nde Tello Uçak’ın öldürüldüğünü üç gün önce AKP’nin önemli bir isminden duyduğumda şaşırdım. Hiç bir yerde, en azından ulusal medyada haber olmamıştı. “Tello Uçak gemi kaptanıdır, ama aynı zamanda korucubaşıdır. PKK öldürdü” dedi o AKP’li.

Tello Uçak kimdir, olay ne zaman oldu araştırırken, önceki gün internet sitelerine, dün de gazetelere haberi düştü. Hemen hepsinin başlığı aynı; “O cinayeti PKK üstlendi”!..

Cinayeti haber yaptınız mı ki, üstleneni duyuruyorsunuz? “PKK, bir kaptanı niye öldürür” diye de mi sormak aklınıza gelmez?

Bir gazete hariç, haberin sunuluşu tek tip, şu kadarcık:

“Bitlis’in Tatvan İlçesi’nde evinin önünde silahlı saldırı sonucu öldürülen emekli gemi kaptanı Tello Uçak cinayetini PKK üstlendi. İlçenin Santral Mahallesi’ndeki evinini önünde 22 Ağustos Cuma günü akşam saatlerinde silahlı saldırıya uğrayan 75 yaşındaki emekli gemi kaptanı Tello Uçak, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Polis cinayetle ilgili araştırmalarını sürdürürken, PKK’ya yakın haber ajansından yapılan açıklamada silahlı saldırı üstlenildi.”

Cinayet 22 Ağustos Cuma günü işlenmiş, ama bir hafta sonra öğreniyoruz. PKK üstlenmese, açıklama yapmasa belki de hiç duymayacağız.

Daha ilginci Genelkurmay’ın günlük “PKK bülteninde” de yer almamış.

PKK açıklamasında Tello Uçak’ın niye öldürüldüğü de var, ama medyamızda o kısım “sansürlenmiş”.

Adeta, PKK cinayetleri ustaca nasıl gizlenir dersi veriliyor!..

Ya da İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın heykel rezaleti üzerine faturayı medyaya kesip, “vaveyla koparmasalar, suhuletle halledecektik” uyarısından korkup, “vaveyla” koparmıyorlar!..

Her halükarda rezalet!.. Geçiniz korucubaşı olmasını, 75 yaşındaki bir insan katlediliyor, devlet de medya da dilsiz şeytan!..

ZAMAN’IN HABERİ

“Bir gazete hariç” dedim. Bugün PKK açıklamasının “sansürlenen” kısmını veren ve Tello Uçak’ın kim olduğunu yazan tek gazete Zaman.

Bakın PKK, Tello Uçak’ın katlini nasıl savunuyor:

“22 Ağustos günü gerilla güçlerimiz Tatvan merkezde bulunan Tello Uçak isimli kontra ajanı vurarak öldürmüştür. Kürdistan özgürlük mücadelesi değerlerine, halkımızın canına ve malına kast eden bu unsur, şehit Mizgîn (Gurbet Aydın) yoldaşımız başta olmak birçok arkadaşımızın şehadetine sebep olan, rol oynayan ve bizzat yer alan kişidir. Bu kontra ajan, bölge güçlerimizce evi yakınlarında vurularak öldürülmüştür.”

Peki Tello Uçak kim? Yine Zaman’dan okuyoruz:

“Bir dönem Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Bitlis il teşkilatında görev alan Tello Uçak, PKK’nın ölüm listesinde yer alıyordu ve örgütün emriyle Uçak’a birçok kez suikast düzenledi. Ancak Uçak, yapılan bombalı ve silahlı birçok saldırıdan sağ olarak kurtulmayı başarmıştı. Suikastlardan biri Uçak’ın aracına bombalı saldırı şeklinde, bir diğeri ise evine bombalı saldırı şeklinde yapılırken Uçak, yapılan bu saldırıların tamamından kurtulmayı başarmıştı. Ancak 22 Ağustos günü çarşı merkezinden yaya olarak evine gittiği sırada silahlı kişilerin saldırısına uğrayan Uçak, bu kez yapılan silahlı saldırıda ağır yaralanarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.”

PKK’nın yıllardır hedefinde olan bir insanın katline mi yanalım, devletin, ülkenin ve medyanın bu şekilde ölümüne mi? Cümleten başımız sağolsun!..

Müyesser Yıldız

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turkiye-ile-ilgili-oyle-kritik-bir-madde-var-ki-31102003.html

Kategori:Uncategorized