İçeriğe geç

Casusluk Davası’nda flaş gelişme

“Kumpas” davalarının en somut örneği olan ve bitti gözüyle bakılan İzmir Askeri Casusluk davasında üçüncü iddianamenin hazırlandığı öğrenildi. Bu gelişme hem davanın sanıkları, hem de sözde belgelerde fişlenmiş gözüken bürokratlarda şok etkisi yarattı.

Pehlivan tefrikasına dönen İzmir Askeri Casusluk davasında şu ana kadar iki iddianame hazırlandı ve dava açıldı. Birinci davada 316’sı asker toplam 357 sanık vardı. Sanıklardan çoğu asker 97 kişi uzun süre tutuklu yargılandı. Haklarında müebbete kadar hapis istendi.

Bu sanıklardan ele geçtiği öne sürülen dijital belgelere göre, 100 civarında bürokrat daha kurumlarından gizli belgeleri sızdırmış ve fişleme yapmış gözüküyordu. Fişlenen bürokratların sayısı ise bin 500 civarındaydı. Aralarında bugünün İçişleri Bakanı Efkan Ala, Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz, çok sayıda vali, müsteşar, kaymakam, MİT mensubu ile Merkez Bankası çalışanı da vardı.

Dava sürerken, ilk iddianameyi hazırlayan dönemin Özel Yetkili Savcısı Zafer Kılınç ikinci bir iddianame hazırladı. Sanıklar yine aynıydı, ancak ilk iddianamede sanık olarak gösterilenler, ikincisinde müşteki yapıldı.

Çünkü arada önemli bir gelişme olmuş, Özel Yetkili Mahkemeler kaldırılmıştı. Sözkonusu kanunun Meclis’ten çıkmasının ardından daha Cumhurbaşkanı onaylamadan bu ikinci iddianame de mahkeme sunuldu ve aynı gün kabul edildi. Ardından iki dava birleştirildi. Bu “aciliyet” içerisinde dosya öyle çarpıcı bir hâl aldı ki, kocası karısını fişlemiş, karısı da kocasından şikayetçi olmuş konuma düştü.

Tahminlere göre, 17-25 Aralık operasyonu olmasa ve ÖYM’ler kaldırılmasa belki de dijitallerde adı geçen tüm bürokratlar sanık yapılacaktı.

ÖYM’lerin kaldırılmasının ardından tüm mahkemelerde olduğu gibi bu davaya bakan mahkeme de değişti. Savcı Zafer Kılınç’ın yerine Ali Ertan geldi. Savcı Ertan’ın katıldığı ilk duruşmada dijital belgelerle ilgili yeni rapor alınmasını ve o dönemde tutuklu olan tüm sanıkların tahliyesini istemesi dikkat çekti.

Bilindiği gibi davanın son duruşmasında arama görüntüleri izletilmiş ve “kumpas” tüm açıklığıyla gözler önüne serilmişti.

-DOSYA NO: 2014/24556-

Bu aşamaya gelinmişken, Savcı Ali Ertan’ın üçüncü bir iddianame hazırladığı ortaya çıktı. 2014/24556 nolu soruşturma numarası verilen dosya kapsamında sözde dijital delillerde ismi geçenlerden mağdur ve müşteki sıfatıyla ifade alınmaya başlandı.

Peki neden? Eski savcı Zafer Kılınç’ın sözde delillerde ismi geçenlerin bir kısmını kapsam dışında tutup, ucu açık bir iddianame hazırladığı, bu yüzden yarım kalan dosyanın Savcı Ali Ertan’a verildiği söyleniyor.

Sanıkların bu son gelişmeyle ilgili yorumları farklı; Kimi, Cemaatin bu dava üzerinden yeniden “bayrak gösterdiği” tahmininde bulunurken, kimi, iktidarın Cemaatle savaşta saflarını güçlendirmek için sanıklar ve dosyada adı geçen bürokratlara “akıbetiniz elimizde” mesajı verdiği görüşünde. Daha iyimser olanlar ise “Dosyanın kapatılabilmesi amacıyla soruşturmanın tamamlanması gerekiyor. Herhalde sonuçta, kovuşturmaya yer yok kararı verilecektir” diyor.

Bakalım İzmir Casusluk hangi yeni sürprizlere gebe!..

Mamak, Şirinyer, Eskişehir, Malatya, Antalya ve Foça’ya kucak dolusu sevgiler

Müyesser Yıldız

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turkiye-ile-ilgili-oyle-kritik-bir-madde-var-ki-31102003.html

Kategori:Uncategorized