İçeriğe geç

5 Ocak “Bakan Kurtuluş Günü”

Barış Terkoğlu Meclis’teki komisyon toplantısını izlememi istediğinde, malumun ilâmına gittiğimi biliyordum.

Aslında Komisyonun karar vereceği 22 Aralık’tan önce AKP Grubu’ndaki hava öyle değildi. İki bakanın Yüce Divan’a gönderileceğine kesin gözüyle bakılıyor, “Kürşat Tüzmen misali” denerek, adeta şifreli bir göndermede bulunuluyordu.

Hem de benim, “Nasıl olur? Savcılık dosyayı kapatmış. 1 yıldır ‘bize darbe planlandı’ demişsiniz. Şimdi tek bir bakan bile Yüce Divan’a gönderilirse, bu söylemleriniz boşa çıkmış olmayacak mı, kendinizi inkâr etmiş olmayacak mısınız?” şeklindeki itirazlarıma rağmen.

Ama komisyon toplantısı 5 Ocak, yani bugüne ertelendiğinde bu havanın değişeceği belli oldu.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın 29 Aralık’ta Star Gazetesi’ne verdiği röportajdan sonra ise sonuç ve “savaş planları” iyice netleşti.

“Komisyon Meclis’e, Meclis de Yüce Divan’a gönderirse, Haşim Kılıç başkanlığındaki Anayasa Mahkemesi yargılananlar lehine çalışmaz, muhalefet de bunu seçim meydanlarında kullanır, AK Parti bunu göze almak istemez gibi yorumlar yapılıyor. Sizin yorumunuz nedir?” şeklindeki soruyu Bozdağ, şöyle cevaplıyordu:

“Bunların hepsi geleceği okumak adına yapılan spekülasyonlar. Komisyon hayır derse bunu kamuoyuna nasıl anlatacaklarının alt yapısını şimdiden hazırlıyorlar diye düşünüyorum…”

Birkaç gündür iktidar medyasının yaptığı yayınları geçiyorum. Bugünkü toplantıya dair sadece şu izlenimi edindim; AKP’li üyeler yolsuzluk iddialarından çok, Anayasa Mahkemesi’nin “darbe üssü” olduğunu anlatmış. Sonuç, “Anayasa Mahkemesi’ne güvenmiyoruz, o yüzden bakanlarımızı göndermiyoruz”!..

E şimdi, “paralel yapı” iddiasıyla tutuklanan polisler ve Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, “Sulh Ceza Mahkemelerine güvenmiyoruz. Bizi oraya gönderemezsiniz” demez mi?

-Vah Dreyfus!..-

AKP 2002’den beri içerde, dışarda gerçekten tarih yazıyor!..

Bu kronolojiye 5 Ocak da eklendi.

120 yıl önce 5 Ocak 1895’te çöpte bulunan isimsiz, imzasız bir yazıdan hareketle Dreyfus “casusluktan” ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

74 yıl önce Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve İzmir eski Valisi Kemal Hadımlı 5 Ocak 1961’de 6-7 Eylül olaylarında sorumlulukları olduğu gerekçesiyle mahkûm olurken, Fuad Köprülü ve Fahrettin Kerim Gökay tahliye edildi.

21 yıl önce 5 Ocak 1994’te Doç. Dr. Fikret Başkaya’ya “Paradigmanın İflası” isimli kitabı yüzünden 20 ay hapis cezası verildi.

Ama hepsinden önemlisi 93 yıl önce bugün Tarsus, Ceyhan ve Adana düşman işgâlinden kurtarıldı.

Artık 5 Ocak’ı, “bakanların kurtuluş günü” de ilân edebiliriz.

Haklarıdır. Zira zorlu bir savaş kazanıldı.

Tüm piyade kalemler sivrildi; Vicdanlara, akıllara aralıksız “darbe” atışları yapıldı…

Vurucu manşet güçlerle, Ahlatlıbel’deki “darbenin merkez üssü” Anayasa kalesi kuşatıldı…

Ve “zafere” ulaşıldı.

“Bitmedi, daha Genel Kurul savaşı var” mı diyorsunuz? Muhalefet milletvekillerinin tamamı gelip, oy kulllansa da sonuç değişmiyor.

“Gizli oylama olacak. AKP’de vicdanlı milletvekilleri var” mı diyorsunuz? Seçimde AKP milletvekillerinin yüzde 80-90’ını Erdoğan’ın belirleyeceğinin alenen konuşulduğu yerde “vicdan”ın lafı mı olur?

“AKP’de üçüncü dönem şartına takılan 70 milletvekili var, onlar Yüce Divan yönünde oy kullanır” mı diyorsunuz? O zaman da derim ki, AKP’yi hiç anlamamış ve tanımamışsınız!..

Bakanlarımıza geçmişler olsun… 5 Ocak “Bakanların Kurtuluş Günü” de vatanımıza, milletimize hayırlı olsun…

Mamak, Şirinyer, Eskişehir, Malatya, Antalya ve Foça’ya kucak dolusu sevgiler

Müyesser YILDIZ

5 Ocak 2015

Kategori:Uncategorized