İçeriğe geç

16 Adamızın İşgâli Değil Seçim Önemli!..

Yunanistan, 2004 yılından bu yana Ege ve Akdeniz’de tam 16 adamızı işgâl etti, silahlandırdı. Konuyla ilgili sorulara Milli Savunma Bakanlığı, “Hiçbir sorun yok” karşılığını verirken, Dışişleri Bakanlığı, “Adalarla ilgili bazı sorunlar var” demekle yetindi.

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri de adalarımızın işgâli hakkında bir Meclis araştırması açılmasını istedi. Dün yapılan görüşmeler sırasında AKP milletvekilleri, “Seçim üzeri bu konunun sırası mı?” şeklinde tepki gösterdi.

-Vatan Sevgisi Zaman Tünelinde Kaldı-

Önergesi hakkında konuşan MHP’li Özcan Yeniçeri, AKP iktidarının adaların işgâli konusunda 11 yıldır doğru ve tatminkâr cevap vermediğine dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Sorun vatan sorunudur. Bu, tarihî bir olaydır. Durumu idareyi maslahat ederek geçiştirilecek bir hâl kalmamıştır. Vatan toprakları işgale, istilaya ve ilhaka uğramıştır, durum her yanıyla açığa çıkarılmaya ihtiyaç hissettirmektedir. Ama TSK’ya işgâlin önlenmesi için direktif verilmemiştir. Yine, Yunanistan’a da adaların boşaltılması için AKP iktidarı ültimatom bir yana, nota dahi vermemiştir. Unutmayın, eski Türkiye’de ‘Sahipsiz olan bir vatanın batması haktır; sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır!’ diyen şairler vardı; ‘Vatan sevgisi imandandır’ diyen sarıklı mücahitler vardı; eski Türkiye’de ‘uğrunda ölünen vatan’ diye bir kavram vardı; eski Türkiye’nin ‘Benim gerçek anam vatandır’ diyen Mehmetçikleri vardı; eski Türkiye’nin ‘Anası olmayanın vatanı olmaz’ diyen anaları vardı.”

Yeniçeri’nin bu son sözleri üzerine bazı AKP’lilerin, “Zaman tünelinde kaldın, zaman tünelinde” diye laf attığı görüldü.

AKP adına konuşan İstanbul Milletvekili Osman Aşkın Bak’ın da uluslararası anlaşmalarla Türkiye’ye ait olan adalar için, “Ege’de bazı adacık ve kayalıkların aidiyeti ve bununla bağlantılı olarak Türkiye ile Yunanistan arasında geçerli bir uluslararası anlaşmayla tespit edilmiş deniz sınırlarının bulunmaması sorunu vardır” demesi dikkat çekti.

Bak’ın bu sözlerine MHP’li Yeniçeri, şöyle tepki gösterdi:

“Bunlar sınırları belirlenmiş ihtilaflı ada değil, Türkiye’ye bırakılmış ve Türkiye’ye ait adalardır. Bu adaların üzerinde şu anda Yunan Silahlı Kuvvetleri ve Yunan Bayrağı vardı. Onun üzerinde kilise vardır ve orada Yunanlılar her türlü icrai sanatı etmektedir.”

MHP ile AKP milletvekilleri arasında tartışmalar uzadı. Sonrasında da şu diyaloglar yaşandı:

Ünal Kacır (AKP İstanbul) – Siz ciddi olsanız, şurada bir ay zaman yok, bunu şimdi getirmezsiniz. Neredeydi aklınız? İki ay çalışma süresi var mı?

Yusuf Halaçoğlu (MHP Kayseri) – Siz, eğer 16 adanın, ki Kardak kayalıklarıyla ilgili birçok çalışma yapılmıştır. Egemenliği tartışmalı adalar üzerinde projeler yürüttüm ben bizzat. Ama tekrar ediyorum, Kardak kayalıklarında bile şu an Yunan bayrağı dalgalanmaktadır, Eşek adalarında Yunan bayrağı dalgalanmaktadır. Size bir şey söylüyorum. Bunun için en azından “inceleyeceğiz” demeniz bile yeterliydi.

Ünal Kacır – Böyle millî bir meseleyi istismar etmek yakışıyor mu ya! Komisyon oluşturulsa bile zaman mı var? Neredeydi aklınız şimdiye kadar? Şurada bir ay yok ya! Bir ay sonra Meclis kapanıyor be!

Erkan Akçay (MHP Manisa) – Yıllardır söylüyoruz. Senin bakanlarının verdiği cevaplar burada.

Yusuf Halaçoğlu – Seçim mi önemli, bu mu?

Ünal Kacır – Seçimi iptal mi edelim?

-Gemicikler Bu Adaları Taşıyabilir mi?-

Önerge üzerinde CHP adına konuşan Isparta Milletvekili Ali Haydar Öner de ilginç benzetmeler yaptı.

AKP hükümetinin milli konulara duyarsız olduğunu, “Adaları terk et kurtur, türbeyi taşı kurtul” anlayışıyla hareket ettiğini belirten Öner, şöyle devam etti:

“Yunanistan’ın işgal etmekle yetinmeyip, anlaşmalara aykırı olarak silahlandırdığı Adalar nedeniyle 11 yıldır bir tek nota verilmemiştir. Suriye’yle ilgili olduğu gibi, Irak’la ilgili olduğu gibi, kaçak sarayın baş sakini ‘Ne notası? Müzik notası mı?’ diye bir anlayış içindedir. 37 kilometre uzaktaki Süleyman Şah Türbesi’ndeki vatan toprağındaki ecdat kemiklerini sınırın sıfır noktasına taşımak zafer sayılmaktadır. Türbeyi, türbedeki kemikleri taşıyan AKP Hükûmeti, bu adacık ve kayıtları da taşımayı düşünmekte midir? Erdoğan’ın oğullarının gemicikleri bu adaları taşıyabilecek büyüklükte midir? Kaç dead weight veya grostonluk gemi bu adayı taşıyabilecektir, hesaplanmış mıdır? Vatan toprağı gayrimenkuldür, taşınmaz topraktır. Toprağın taşınabileceği kavramı yeni bir icattır. Ege adaları Anadolu’nun uzantısıdır, terk edilemez, silahlandırılmasına müsaade edilemez.”

-Sokak Ağzıyla Devlet Yönetilmez-

Öner’in bu sözlerine ise AKP Isparta Milletvekili Recep Özel şöyle cevap verdi:

“Yumurta küfesi AK Parti’nin sırtında. Öyle sizin gibi birtakım sokak ağzıyla konuşarak ulus, devlet yönetilemez. Biz diplomatik dil kullanarak, diplomatik üslupla bu işleri götürmek zorundayız. Öyle herkese efelenerek, herkese diplomatik dil dışına çıkarak birtakım küheylan üsluplarla gidersek, Türkiye yönetilemez hâle gelir.”

Meclis’te görüşülen böylesi önemli bir konuyu hiçbir bakan izlemedi. Önerge AKP’lilerin oylarıyla reddedildi.

Öyle ya, 16 adamızın işgâl edilmesini araştırıp da seçim üzeri Yunanistan’la “kriz” çıkarmanın sırası mı?

Ama AKP’li Özel’in, “Sokak ağzıyla konuşarak, efelenerek, küheylan üsluplarıyla devlet yönetilmez” sözlerini bir yerlere not edelim. Lâzım olur!..

Foça ve Paşakapısı’na kucak dolusu sevgiler

Müyesser YILDIZ

5 Mart 2015

Kategori:Uncategorized