İçeriğe geç

TSK: Tatbikatı Yapalım… İktidar: Hayır!..

F-4 kazaları üzerinden Hava Kuvvetleri kartalının “başının nasıl koptuğunu” konuşuyoruz. İktidar ve medyasına göre, sorumlu bu uçakların modernizasyonunu yapan İsrail, ABD.

Kimse de 13 yıldır iktidarda olan AKP’ye, “Niye bu uçakların modernizasyonunu değiştirmediniz? Elinizi kim tuttu?” diye sormuyor.

Maksat, Hava Kuvvetleri’ne indirilen “balyoz”u gizlemek olunca, sorulmaz tabii. Kumpas davalar yüzünden tecrübeli pilotların hapse atıldığını, geri kalanların TSK’yı terkettiğini, pilotaj hatalarının temelinde de bunun olduğunu nasıl itiraf etsinler?

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç “Balyoz” zamanı, “İyi ki bu komutanlarla savaşa girmemişiz” gibi veciz bir yorum yapmıştı.

İşte geldiğimiz nokta; Güneydoğu’dan çekildik… Süleyman Şah’tan çekildik… Ege’de hem denizden, hem havadan çekildik…

Havadan çekilmeyi, tatbikat bile yapamaz hale gelişimizi anlatacağım.

Geçen hafta hepimizin gözleri önünde cereyan etti, ama Türkiye’de yaprak kıpırdamadı.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı her yıl olduğu gibi, bu yıl da Ege Denizi’nde yapılacak askeri manevralar için 2 Mart-31 Aralık arasındaki dönemi kapsayan NOTAM’ı ilân etti.

Yunanistan ve Rum kesimi anında ayağa kalktı. Türkiye’yi NATO, AB, BM ve Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilâtı’na şikâyet etti.

4 gün sonra Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, “Ege’deki uzun süreli tehlikeli sahalar” konusundaki bir soruyu cevaplarken, NOTAM’ın iptal edildiğini şöyle açıkladı:

“Ege’de Yunanistan ve ülkemiz tarafından ilân edilen uzun süreli tehlikeli sahalar uzun süredir gündemde olan bir konudur. Bu sahaların karşılıklı olarak iptal edilmesi yönünde tarafımızdan geçtiğimiz yıl Yunan tarafına bir öneride bulunulmuştur. Ancak bugüne kadar Yunan tarafından önerimize karşı olumlu bir yanıt alınamamıştır. Bu soruna Türkiye ile Yunanistan arasındaki Güven Artırıcı Önlemler görüşmeleri çerçevesinde zamanlıca bir çözüm bulunmasını arzu etmekteyiz. Bu amaçla, sehven hatalı koordinatlarda ilân edilmiş olan son tehlikeli saha duyurumuz iptal edilmektedir ve bu aşamada belirli bir süre için tarafımızdan yeni bir tehlikeli saha ilân edilmesi cihetine gidilmeyecektir. Tabiatıyla, bu hususta mütekabiliyet ilkesine dayalı tutumumuz mahfuzdur.”

Tablo açıktı; Yunanistan bildiğini okurken, Türkiye bir geri adım daha atıyor ve bu yıl manevra yapılmayacağını duyuruyordu.

Bir “olamaz” daha gerçek olurken, “sehven hatalı koordinat” gerekçesi acaba ne derece doğruydu?

Perde arkasını anlatmadan önce, Türk basınında bir-iki sütunluk haberle geçiştirilen bu kararın Rum-Yunan basınındaki yankılarını aktarayım.

Fileleftheros: Ankara NOTAM’ı iptal etti… Yoğun Yunan tepkisi sonuç verdi, NATO bile rahatsız oldu… Türkiye baskılar üzerine geri çekildi…

Politis: Ankara NOTAM’ını topladı… Ege’deki Türk çabukluğu birkaç saat sürdü…

Alithia: Türkiye tahrikkâr NOTAM’ı geri çekti…

Simerini: NOTAM: Türk geri çekilmesinin perde arkası… Türkler kabul edilemez bağlamayı iki aşamada geri çekti…

-Koordinat Hatası Nasıl Yapıldı?-

“Sehven” NOTAM’ın perde arkasına gelince;

Evet, Dışişleri Sözcüsü’nün açıkladığı gibi gerçekten bir koordinat hatası yapılmış.

Burada durup, şunları soralım:

– Bu planlar yüzlerce subayın, ilave olarak Dışişleri’nin kontrolünden geçiyor. Koordinat hatası bu kadar insanın gözünden nasıl kaçtı, kaçabildi?

– Koordinat hatası ne zaman fark edildi; Yunanistan’ın dünyayı ayağa kaldırmasından önce mi, sonra mı?

– Koordinat hatasının sorumlu veya sorumluları kimlerdir? Bulunup, hesap sorulacak mı?

– Bu zaafiyetin arkasında da Kartal’ın başına indirilen “balyoz” olabilir mi?

Devam edelim:

Öğrendiğimiz kadarıyla, koordinat hatasının tespitinin ardından TSK, “Hatayı düzeltip, NOTAM’ı yeniden yayınlayalım” demiş.

Ancak iktidar, “Hayır. İptal ediyoruz” kararı vermiş.

Öyleyse, iktidarın niye “hayır” demiş olabileceğini sormaya gerek var mı?

Bir kez daha anladınız mı sözde Balyoz kumpasındaki, “Askerler Ege’de kendi uçağımızı düşürüp, Yunanistan’la gerginlik çıkaracak ve darbe yapacaktı” yaygaralarının neye yaradığını?

Artık gerginlik de yok “darbe” ihtimali de!.. Ege, Yunanistan’ın çiftliği olmuş, ne gâm!..

Foça ve Paşakapısı’na kucak dolusu sevgiler

Müyesser YILDIZ

9 Mart 2015

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/hava-kuvvetlerinde-skandal-ustune-skandal–0903151200.html

Kategori:Uncategorized