İçeriğe geç

Kozmik Oda’da Tarihi Gecenin Gizli Tutanağı

Bülent Arınç’a suikast iddiasıyla Kozmik Oda’ya girilen ilk gece tarihi anların yaşandığı ve bunların şu ana kadar ortaya çıkmamış bir tutanakla kayıt altına alındığı öğrenildi.

İddialara göre, o gece açıklansa, Kozmik Oda aramasını başlamadan bitirecek olayda şunlar yaşandı:

Kozmik Oda’ya girecek Hakim Kadir Kayan, Adalet Bakanlığı’ndan TÜBİTAK’tan bir bilirkişi gönderilmesini istedi. Bakanlık, Kayan’a TÜBİTAK kriptoloji uzmanı Umut Barış Erdoğan’ın telefonunu verdi. Kayan, Erdoğan’ı arayıp, Seferberlik Tetkik Kurulu’na gelmesini istedi.

Erdoğan olay yerine gittiğinde Hakim Kayan’la birlikte Savcı Mustafa Bilgi de oradaydı. Bir ara bilirkişi Erdoğan’a yaklaşan Savcı Bilgili, “Aşağıda bekleyen Terörle Mücadele polisleri seninle görüşmek istiyor” dedi.

Bu olacak iş değildi. Bilirkişi Erdoğan bir şeylerin ters gittiğini anlayarak, tarafsızlığını da kaybetmemek için Bilgili’nin bu isteğini bir peçete parçasına yazıp, farkettirmeden Askeri Savcı Tezer Türkay Güven’e gösterdi.

Bunun üzerine bilirkişi Erdoğan’ın “güvenliğini” sağlamak için bir tedbir alındı. Seferberlik Tetkik Kurulu’ndaki kameraların yönü özellikle kapıya çevrildi ve görüşmenin kaydedilmesi sağlandı. Bilirkişi Barış Erdoğan kapıdan çıkıp, polislerin yanına gitti. Bir süre görüştüler.

Döndüğünde Askeri Savcı Güven, kamerada polislerle görüştüğünün görüldüğünü belirterek, tutanak tutmak zorunda olduklarını söyledi ve 3 sayfalık bir tutanak tutuldu. Askeri Savcı Güven ile Bilirkişi Erdoğan’ın imzaladığı tutanağa göre, şunlar yaşandı:

“Bilirkişi Umut Barış Erdoğan, Savcı Mustafa Bilgili’nin isteği üzerine polislerle görüştü. Polisler, Erdoğan’a nerede çalıştığı, ne tür işlerle uğraştığı gibi sorular sordu. Erdoğan daha önceki çalışmalarını anlattı. Bunun üzerine polisler, ‘Tarihi bir iş yapıyorsun. Konu çok önemli. Zaman için acele etmeyin. Hakimi teknik olarak yönlendireceksin’ dediler. Bilirkişi Erdoğan, ‘Merak etmeyin, ben teknik olarak görevimi biliyorum’ cevabını verdi. Ardından Başkomiser Metin, Erdoğan’dan telefon numarasını istedi. Erdoğan ilk önce işyeri numarasını verdi. Polisler ısrarla cep telefonunu da isteyince, aleyhinde olumsuz bir kanaat oluşmaması için numarasını verip, Kozmik Oda’ya döndü.”

Tutanak Hakim Kadir Kayan’a da gösterildi, ama o imzalamadı. Ardından bu tutanak Seferberlik Tetkik Kurulu Başkanı Tümgeneral Selahattin Kısacık tarafından komuta kademesine iletildi, ama nedense Genelkurmay bunu ifşa etmedi.

Oysa Savcı ve polislerin “işbirliğini” gösteren çok önemli bir olaydı. Ayrıca polislerin, “Bu asrın davası” sözü herşeyi açıklamaya yetecekti.

Bu tutanakla, bir anlamda planlar suya düşmüş, polis-savcı-hakim-bilirkişi zinciri kırılmıştı. O gece, Hakim Kadir Kayan ikinci bir bilirkişi istedi. Ertesi gün “güvenilir” bilirkişi olarak Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’nda görevli, aynı zamanda Polis Akademisi’nde yüksek lisans yapan Hakim Fatih Aykaç gönderildi. Sonrasında iki bilirkişi 1 ay boyunca Kozmik Oda’da birlikte çalıştı.

Kozmik Oda davasında haklarında soruşturma açılan şüphelilerin açacakları karşı davada 6 yıldır Genelkurmay’da bekleyen bu tutanağı kullanacakları öğrenildi.

-1 Gün Sonra Telefonu Dinlemeye Alındı-

Kozmik Oda operasyonunu bozan bilirkişi Umut Barış Erdoğan hakkında, 28 Aralık 2009’dan başlamak üzere çeşitli suç örgütleri bahane edilip, önleyici istihbarat kapsamında çeşitli adlar kullanılarak usülsüz onlarca dinleme kararı alındığı 17-25 Aralık operasyonlarından sonra ortaya çıktı.

Ergenekon dışında son olarak Selam Tevhid örgütü kapsamında dinlendiği belirlenen Erdoğan’ın, bu usülsüz dinlemeler kapsamında yürütülen soruşturmalarda müşteki sıfatıyla ifade verdiği biliniyor.

Foça ve Paşakapısı’na kucak dolusu sevgiler

Müyesser YILDIZ

16 Mart 2015

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/o-istegi-peceteye-yazip-fark-ettirmeden-savciya-gosterdi-1603151200.html

Kategori:Uncategorized