İçeriğe geç

AKP’de Hısım-Akraba Ayarı!..

Erdoğan-Davutoğlu geriliminin de Gökçek-Arınç savaşının da en derinlerinde milletvekilleri listesi krizi var. Devletin 1 numarası, “AKP listesini ben yapacağım” diyor. Biz de gayet normalmiş gibi yazıyor, söylüyoruz. Bu ise AKP Genel Başkanı sıfatını taşıyan Davutoğlu’na haliyle normal gelmiyor. Lâkin el mahkûm, Erdoğan özellikle Hakan Fidan darbesinden sonra liste işine tamamen el koymuş durumda. İster misiniz, 7 Nisan’da AKP’de çift liste “şok”u yaşansın!..

Gökçek-Arınç savaşına geçelim; Aslında aynı dertten muzdaripler. Arınç’la ilgili iddia şu; AKP’de milletvekilleri aday adaylarını belirleyen komisyonun çalışmaları onu memnun etmemiş. İstediği kişiler büyük ölçüde elenmiş. O da “özgül ağırlığı” gereği, listelerde belirleyici olabilmek için kılıçları çekmiş.

Gökçek kısmı mâlum; Arınç’la geçmişten gelen “kan davası” var. Bizzat Arınç, Gökçek’in belediye başkanlığına karşı çıktığını vurguladı. Erdoğan’ın da Gökçek’e “sempati” duymadığı herkesin bildiği bir sır. O yüzden Gökçek’in Arınç’ı hedefe oturtmasının Erdoğan’ın bilgisi dahilinde gerçekleşmediği, sadece “Selden kütük kapma” peşinde olduğu söyleniyor. Ne “kütüğü” derseniz; Bunun cevabını da Arınç verdi.

Açıkça, “Gökçek, oğlunun vekilliğini garantilemek istiyor” dedi.

Şimdi “ana haberimize” geçebiliriz ki, bu kısım Gökçek’i de yakından ilgilendiriyor.

AKP’de mevcut birçok milletvekilinin akrabası ile YÖK, üniversite, yüksek yargı başta olmak üzere bürokraside etkin çok sayıda ismin yakınının AKP’den milletvekili aday adaylığı için başvurduğu biliniyor.

“AKP A. Ş.” başlıklı yazımızda, tespit edebildiğimiz hısım-akrabaları sıralamıştık. Çocuklar, kardeşler, eşler, dayılar, kayınbirader ve kayınpederler gibi.

Bu tablo hem AKP içinde, hem tabanda rahatsızlık yarattı. Ama Erdoğan da Davutoğlu da sessiz kaldı.

Ancak aldığımız bilgiye göre, özellikle Erdoğan cenahı akraba-hısım milletvekili aday adayları konusunda bir “ilke” kararı almayı planlıyor.

Düşünülen ilke; “İkinci dereceye kadar akraba olanlar aday yapılmayacak” denmesi.

Eğer kabul edilirse, birinci derece akrabalar aday gösterilmeyecek. Kapsama kimler mi gidiyor; Ana, baba ve çocuklar. Yani Gökçek’in oğlu da aday yapılmayacak demektir.

Kapsam genişletilip, “Bir ve ikinci dereceye kadarki akrabalar aday olmaz” kararı alınırsa, kardeşler, torunlar da listeye giremeyecek. Bu durumda ise kardeşlerini aday yapmayı planlayan çok sayıda milletvekili hayal kırıklığına uğrayacak.

Nihai karar ne zaman mı verilecek? Çarşamba günü Davutoğlu’nun başkanlığında toplanacak olan AKP’nin aday belirleme Üst Kurulu’nda.

AKP’de listeler kesinleşene kadar daha çok “savaş” çıkacak gibi!..

Foça ve Paşakapısı’na kucak dolusu sevgiler

Müyesser YILDIZ

23 Mart 2015

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/akrabalar-milletvekili-yapilacak-mi-2303151200.html

Kategori:Uncategorized