İçeriğe geç

Bu imza günü hiçbir imza gününe benzemiyor

Subaylar, aydınlar, gazeteciler, yazarlar, siyasiler Silivri, Hasdal, Hadımköy, Maltepe cezaevlerinde yatarken, onlar adına çok imza günü düzenlendi. Dostları, arkadaşları, sevenleri onlar adına çok imza attı. Devran döndü, herkes özgürlüğüne kavuştu, artık herkes kendi imza gününü düzenlemeye başladı.

Bugün Ankara’da düzenlenen imza günü ise bunların hiç benzemiyordu, bir başkaydı; Cezaevi arkadaşları, ailesi, sevenleri herkes vardı, ama kitabın sahibi yoktu. Hiç de olamayacaktı.

Son kumpas şehidi Murat Özenalp’ten söz ediyorum. Ölümünden sonra arkadaşlarının cezaevinde derleyip, birinci ölüm yıldönümüne yetiştirdikleri, “Bir Kumpas Şehidi Albay Murat Özenalp” adlı kitap için bugün Ankara’da Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD) Genel Merkezi’nde bir imza günü düzenlendi.

Bu zor görevi kimler mi yerine getirdi? Eşi Sema Özenalp, annesi Samiye Özenalp ve de cenaze törenindeki çığlığıyla hafızalarımıza kazınan minik kızı Duru.

Herkes geldi. Cezaevi arkadaşları, Vardiya Bizde Platformu üyeleri, emekli veya muvazzaf askerler, bu sürecin isimsiz kahramanları… Daha dün babasını Ordu-Fatsa’da toprağa veren kumpas kurbanlarından emekli Albay Bora Serdar bile acısını yüreğine gömüp, imza gününe yetişti, Özenalp’lere güç-moral verdi.

Duru belki de bugün en küçük imzacı unvanına hak kazandı. Kâh annesinin, kâh babaannesinin ne yazdığına baktı, bir süre sonra, “Ben de imzalamak istiyorum” dedi. Ve imzaladı. Ne mi yazdı? Sadece bir yıldız çizdi, yanına da ismini koydu.

Ama söylemedi o yıldızın anlamını… Babası bir yıldızdı ve yıldızlar kadar uzaktaydı… Mesajı bu muydu acaba?..

BİR PEÇETE KAĞIDINA BUNLARI YAZDI

Acılı anne Samiye Özenalp hislerini açık açık yazdı. Hemen oracıkta bir peçeteye karaladığı şu maniyle:

Kumpaslar kurdular

Yerden yere vurdular

Allah, Kitap derken

Canına da kıydılar

Vicdanlar sızlamadı

Kimi Şah oldu, kimi kadı

İnatları inattı

Yavrumu bizden ayırdılar

NİHAT GENÇ: ORDU KURDUNUZ

Sürecin isimsiz kahramanları dedik. Hiç bir yakını cezaevinde olmadığı halde tutsaklara sahip çıkanlardı onlar.

İmza gününde onlar için de bir sürpriz vardı. Sessiz Çığlık anısına hazırlanan sembolik bir plaket verildi Nihat Genç, Attila-Çiğdem Kezek, Ahmet-Leyla Tatar, Hatice Talay Caner, Cantürk Aypar, Adnan Demir, Murat Kaya, Mevlüt Karakaya, Kasım Çalışkan, Emin Erol, Oğuzhan Süer’e.

Plaketini Sema Özenalp’ten alan Nihat Genç, “Seymen kurma” tabirini anlattı. Ordu dağıtıldığında, Seymenlerin kurulduğunu, Mustafa Kemal Atatürk’ü Ankara’da karşılıyanların da onlar olduğunu hatırlatıp, “Bu süreçte buradaki herkes bir görev üstlendi. Er, çavuş oldu. Birliği, dirliği, heyecanı korudu. Unutulmaz bir mücadele verildi” dedi.

Müyesser Yıldız

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turkiye-ile-ilgili-oyle-kritik-bir-madde-var-ki-31102003.html

Kategori:Uncategorized