İçeriğe geç

CHP, Topçu’nun Projelerini mi Çaldı?

CHP’nin seçim hükümetinde hedef aldığı isimlerin başında Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu var.

Son olarak Aspendos Antik Tiyatrosunun restorasyonu yüzünden karşı karşıya gelen CHP ve Topçu arasında şimdi de “Askeri ücret projesi ve önce Türkiye sloganı kimin?” tartışması başlayacak gibi.

Geçtiğimiz Ağustos ayında CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ile Grup Başkanvekili Özgür Özel, askerlik hizmetini yerine getiren er ve erbaşlara asgari ücret düzeyinde harçlık verilmesi için bir kanun teklifi hazırladı. TBMM Başkanlığı’na sunulan teklifin gerekçesinde, bedelli askerlik uygulaması için belirlenen tutarların çoğunlukla yoksul halk kesimlerinin ödeyemeyeceği meblağlar olduğu, bunun neticesinde maddi imkanı olan gençlerin parasıyla tezkere alabildiği, yoksul halk çocuklarının ise askere gittiği eşitsiz bir sistemin ortaya çıktığı belirtildi. Bu eşitsiz uygulamaya ek olarak 12 ay boyunca çalışma yaşamından uzak kalan gençlerin karşı karşıya kaldığı maddi külfete de vurgu yapılan gerekçede, bu durumun askerlik çağına gelen gençler arasında açıkça haksızlık yarattığı bildirildi. Teklifte, halen askerlik hizmetini yerine getiren er ve erbaşlara sembolik düzeyde verilen harçlıkların, asgari ücret düzeyine çıkarılması istendi.

Önceki gün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından açıklanan ve seçim bildirgesinde de konuyla ilgili olarak şu vaatlerde bulunuldu:

– Er ve erbaşların askerlikte geçirdikleri dönem de sigortalı sayacak, primlerinin devlet tarafından ödenmesi sağlanacak.

– Er ve erbaşlara ödenen aylık harçlıklar arttırılacak. Bu kapsamda çavuş, onbaşı ve er harçlıkları sırasıyla 354 TL, 340 TL ve 333 TL’ye yükseltilecek. Bu sayede er ve erbaşların askerlikte geçirdikleri dönemde ailelerine yük olmaları engellenecek.

– Er ve erbaşların işsizlik sigortası primleri askerlik süresince Hazine’den ödenecek.

– Askerlik dönüşü iş bulamayan yurttaşlarımızın 6 aya kadar işsizlik ödeneğinden yararlanmaları sağlanacak.

Bilindiği gibi, CHP’nin 1 Kasım seçim sloganı da “Önce Türkiye” olarak belirlendi.

İşte “askeri ücret” projesi ve bu slogan Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu’yu kızdırdı. Bunları kendisinin gündeme getirdiğini belirten Topçu, “Fikirlerimden yararlanmalarına memnunum, ama dürüst olsunlar. Benimle, benim kültürümle uğraşacaklarına, ülkenin gerçek sorunlarıyla uğraşsınlar” dedi.

Bu iddiasına Büyük Birlik Partisi Genel Başkanlığı yaptığı dönemdeki açıklama ve seçim bildirgesini dayanak gösteren Topçu, Kasım 2010’da yaptığı şu çağrıyı hatırlattı:

“Önce Türkiye idealiyle Öncü Türkiye’yi kurmak isteyen gerçek dava ve gönül adamlarını, milliyetçi, muhafazakar, demokrat siyasi kuvvetleri Büyük Birlik çatısı altında, ön koşulsuz, eşit şartlarda, yan yana siyaset yapmaya, iktidara yürümeye davet ediyoruz.”

-“Benim Adım Kemal” Demiyoruz-

Nisan 2011’de Topçu’nun açıkladığı BBP seçim beyannamesinde de “Askerlere asgari ücrette maaş bağlanması, her erbaş ve ere asgari ücret oranında 570 lira 21 kuruş askeri ücret maaşı verilmesi” vaadi yer aldı.

Topçu, Mayıs 2011’de partisinin düzenlediği bir toplantıda ise konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“İktidara geldiğimizde vatan borcunu ödemeye gidenlere asgari ücret tutarında maaş vereceğiz. Kaynak konusunda ‘benim adım Kemal ben bulurum’ demiyoruz. Alperenler iktidara gelince siyasi partilere hazineden yapılan yardımları keserek, bu alilerimize vereceğiz.”

-Milletvekili Olmama Sadece Eşim Sevinirdi-

Öte yandan AKP’nin 1 Kasım seçimleri için Tuğrul Türkeş’in yanısıra Yalçın Topçu’ya da milletvekilliği teklifinde bulunduğu, ancak Topçu’nun kabul etmediği ortaya çıktı.

“Siyasetle işim yok, ben sadece devletin bana verdiği görevleri yaparım” diyen Topçu, “Milletvekili olsam ne olacak ki?.. Sadece ömür boyu sosyal güvence… Bir de buna en çok her halde eşim sevinirdi, o kadar” şeklinde konuştu.

Müyesser YILDIZ

2 Ekim 2015

Kategori:Uncategorized