İçeriğe geç

PKK Dargeçit’te Ne Hapı Dağıtıyor? PKK’yı Kim, “Kürt Kardeşlerimizin” Temsilcisi Yaptı? “Açılım”ın Faturası Kimlere Çıkacak?

AKP bir yandan seçimlere hazırlanıyor, bir yandan da içten içe “açılım” rezaletiyle yüzleşiyor. Etkisi milletvekili listelerine de yansıyan “açılım”ın asıl faturasının 1 Kasım seçimlerinden sonra kesileceği konuşuluyor.

Önceki gün Meclis’in yeni yasama yılının açılış konuşamasını yapan Erdoğan’ın da AKP milletvekillerinin de neredeyse tek gündemi, terördü.

Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, Star Gazetesi’ndeki köşesinde önceki gün Dargeçit ilçesinde yaşananları yazdı. Miroğlu’nun aktardığına göre, Dargeçit’i dağdan gelen teröristler istilâ etmiş durumda. Halkı evlerini terke zorlayan teröristler, boşaltılan evlere yerleşip, silah dağıtıyor ve halkla güvenlik güçlerini karşı karşıya getirmeye çalışıyormuş.

Miroğlu’nun yazmadıklarını da kulislerden öğrendik. HDP’ye oy veren vatandaşlar, belediye başkanına gidip, “Size oy verdik, bunu bize yapmayın. Daha ne istiyorsunuz?” diye sorduğunda, Başkandan, “Oy umurumuzda değil” cevabını alıyormuş.

Ve PKK, Dargeçit’te özellikle çocuk ve gençlere “cesaret hapı” dağıtıyormuş.

-İkinci Habur Travması: “Öcalan Kürtlerin Lideri”-

“Açılım”ın mimarı Erdoğan Meclis açış konuşmasında, “Terör örgütü Kürt kardeşlerimin temsilcisi değildir. Kürt kardeşimin inancı, değerleri, ahlâkı, onuru böyle bir örgütle yol yürümeye zaten uygun değildir” dedi.

Dedi demesine, ama bu sözlere muhalefet kadar AKP’liler de şaşırdı. Bir çok AKP’li, “Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmış teröristbaşıyla masaya oturulması, HDP’lilerin İmralı-Kandil arasında ulak yapılması ve Dolmabahçe zirvesini” hatırlatarak, “PKK ve HDP Kürt kardeşlerimizin temsilcisi haline nasıl geldi acaba?” diye sordu.

Geçmişte “Açılım”dan sorumlu olan Bakan Beşir Atalay’ın, “Öcalan Kürtlerin lideridir” sözü de AKP’de adeta ikinci Habur travması yaratmış durumda ve hiç unutulmamış. Ki, Habur’un mimarlarından birisi de Atalay’dı.

O dönemde Habur’un faturası sadece MİT Müsteşarı Emre Taner’e çıkarılmıştı.

Ya şimdi? Beşir Atalay Van’a gönderilse bile neticede yine milletvekili adayı gösterildi… Atalay’ın adaylığının perde arkasına ilişkin ilginç iddialar var; Kırıkkale veya Ankara’yı istemiş, ama Erdoğan, “Asla. Gidiyorsa, Van’a gitsin” demiş.

Fatura çıkarılacak isimlerden birisinin MİT Müsteşarı Hakan Fidan olacağı, 1 Kasım seçimlerinden sonra büyükelçi olarak terfiyen tasfiye edileceği konuşuluyor.

Erdoğan, eski İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya da kızgınmış. Kızgınlığın başlangıcı ise “Kobani ayaklanma” provasında, “Sıkı tedbirler alınsın” talimatı verdiği halde Ala’nın olayları hafife alması olmuş.

Erdoğan’ın, “Valilere operasyon yapmayın emri verdik” itirafının da AKP’de büyük şaşkınlık ve sıkıntıya yol açtığını kaydettikten sonra teröristbaşıyla masaya oturulması ve terör örgütünün “Kürt kardeşlerimizin temsilcisi yapılması” meselesine dönelim.

AKP’nin ülkücü kökenli Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, 18 Ağustos’ta Vahdet Gazetesi’ndeki köşesinde, “Teröre Karşı Tek Yürek” başlıklı yazısında şu tespitlerde bulundu:

– Çözüm süresince PKK, “devlet gücümüzü kabul etti, bu bölgeyi bize bıraktı” diye propaganda yaptı. Bu propagandanın ne kadar etkili olduğu 7 Haziran seçimlerinde görüldü. Örgütün seyredilmesi, eylemlerine göz yumulması vatandaşta müthiş bir güvensizlik duygusu yarattı.

– Öcalan’dan medet umarak atılan adımların ne kadar yanlış ne kadar akıl ve izan dışı olduğu anlaşılmıştır. Gelinen nokta sadece Kandil’in değil, aynı zamanda Öcalan’ın sorumlu olduğu bir durumdur. Öcalan hiç bir zaman birlik beraberlik demokrasi çağrısı yapmadı. Türk-Kürt konfederasyonundan bahsetti, federalizme işaret etti, ama bu beyanları bile bağlamından çıkarılarak, bütünleşme çağrısı gibi takdim edildi. Barışı düşmanından bekleyen, onun şartlarına razı olur. Barışı tesis için Öcalan veya Kandil’e ihtiyaç yok. Türkiye bunu kendi güç ve imkanlarıyla başarabilecek kuvvete sahiptir.

Teröristbaşının “ipine sarılma” politikasını böylesine açıktan eleştiren Özdağ, bizzat Erdoğan’ın yönetip, yönlendirdiği AKP Kongresi’nden sonra MKYK üyeliğine seçildiği gibi, Sivil Toplum ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı yapıldı.

İşte Özdağ’ın bu yeni konumu da AKP içerisinde “hatadan dönme ve artık doğruları söyleyenleri dinlemenin” göstergesi sayılıyor.

-Babacan’ın Adaylığı Gül’ü Rahatsız Etti-

AKP içinden son bir not; Erdoğan’ın kesinlikle defteren sildiği Ali Babacan’ın yeniden milletvekili adayı gösterilmesi herkesi şaşırttı. Bu kararda, Abdullah Gül’ün istek ve baskısının etkili olduğu yorumları yapıldı.

Ancak AKP kulislerinde, meselenin böyle olmadığı, 1 Kasım sonrası için pusuda bekleyen Abdullah Gül’ün hesaplarını bozmak için bizzat Erdoğan’ın Babacan’ın aday yapılmasını istediği bundan da Gül’ün çok rahatsız olduğu anlatılıyor.

Müyesser YILDIZ

3 Ekim 2015

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/akp-icinde-acilim-kavgasi-0310151200.html

Kategori:Uncategorized