İçeriğe geç

28 Şubat Davası da “Resmen” Çöktü!..

Tam 4 yıldır devam eden ve iktidarın ısrarla “darbe” dediği 28 Şubat davasında kritik bir gelişme yaşandı. Davanın en önemli delili sayılan 5 nolu CD hakkında sanıkların kendi imkânlarıyla inceleme yaptırdığı Adli Bilişim Uzmanı Tuncay Beşikçi’den sonra mahkemenin resmi bilirkişi olarak görevlendirdiği ODTÜ bilgisayar mühendisleri de, “O CD’nin delil değeri yok” dedi.

28 Şubat soruşturması, YAŞ kararıyla TSK’dan atılan, Cemaatle bağlantısı olduğu ancak geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan Tamer Tatar isimli bir doktorun İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı’na 20 Aralık 2011’de teslim ettiği 5 nolu CD ile başladı ve 12 Nisan 2012’den itibaren gözaltı ve tutuklamalar gerçekleşti.

Bu CD hemen Ankara Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi. Dosyaya, Kozmik Oda soruşturmasını da yapan ve geçen Şubat HSYK tarafından görevden uzaklaştırılan Mustafa Bilgili baktı.

28 Şubat sanıkları bu CD’den alınan çıktılar üzerinden sorgulandı ve kuvvetli suç şüphesi ile tutuklandı.

Nihayetinde bu CD tutuklamalardan 2 ay sonra TÜBİTAK’a incelemeye gönderildi. İncelemeyi de yine “Cemaatin bilirkişisi” olarak bilinen Ünal Tatar ile Yakup Korkmaz ve Cihat Yıldız yaptı.

Bu bilirkişiler, 6 bin 350 sayfalık dijital dosyaları 4 günde inceledi ve herhangi bir “manipülasyon” olmadığı yönünde rapor düzenledi.

Ancak tüm ısrarlı taleplerine rağmen bu CD’nin imaj kopyası nedense 8 Ocak 2015 tarihine kadar sanıklara verilmedi.

İşte bundan sonra sanıklar sözkonusu CD’nin kopyasını Adli Bilişim Uzmanı Tuncay Beşikçi’ye incelettirebildi. 2 ay 10 gün süren incelemeden sonra Beşikçi verdiği mütalaada, CD’nin de, mahkemenin sanıklara verdiği imajın da pek çok nedenden dolayı delil niteliği taşımadığını bildirdi.

Sanıkların Beşikçi’nin bu mütalaasını davaya bakan 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunmasının ardından Mahkeme 7 Eylül 2015’te ODTÜ’den bir bilirkişi heyeti görevlendirdi.

ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Ahmet Coşar, Uzman Dr. Özgür Kaya ile Öğretim Görevlisi Dr. Cevat Şener’den oluşan bilirkişi heyetinin incelemesi tam 7 ay sürdü ve rapor geçtiğimiz günlerde tamamlanıp mahkemeye ulaştırıldı.

Yine Piyasada Olmayan Programla Yazım Yapılmış

Resmi bilirkişi heyeti de 5 nolu CD hakkında özetle şu tespitlerde bulundu:

– Adli bilişim tekniği açısından yasalara uygun elde edilmemesi…

– CD’nin genel bütünlüğünün şüpheli olması…

– CD’nin oluşturulduğu bilgisayarın tespit edilmemiş olması…

– CD’nin üçüncü kişilerce kaynağı bilinmeyen bir yöntemle temin edilip, Cumhuriyet Savcılığana teslim edilmesi…

– CD’nin imaj ve HASH değerinin alınmaması ve sanıklar ile avukatlarına verilmemesi…

– CD içeriğinin iz bırakmadan değiştirilebilir ve bir başka CD’ye de içeriği değiştirilmiş bilgilerin kolaylıkla kayedilebilir olması…

– Söz konusu CD’nin Genelkurmay Başkanlığı’na ait olup olmadığının, ancak ilgili CD’nin oluşturulduğu bilgisayarın Genelkurmay Başkanlığı’nda bulunması ve CD’ye ait yaratım bilgilerinin bilgisayar ile eşleşmesi durumunda tespitinin mümkün olması…

– Delil zinciri bütünlüğünün bozulması…

– Dijital delillerin tek başına delil kabul edilmemesi…

– Dijital dosyaların üst veri bilgilerinin çok basit yöntemler ve profesyoneller tarafından iz bırakmayan programlarla iz bırakmadan değiştirilebilmesinin mümkün olması…

– Farklı işletim sistemleri aynı bilgisayarlarda kurularak, bilgisayarın işletim tarihi ve kullanıcı adı değiştirilerek eski tarih veya yeni tarihli üst veri yolu değişiklikleri yapılabileceği…

– Taranmış word/metin dosyalarında manüplasyon yapılmasının çok kolay olduğu, bu nedenle bu tür belgelerin orijinali ile karşılaştırılmadığı sürece doğruluğunun kabul edilemeyeceği…

– CD içerisinde yer alan iki dosyanın yazıldığı programın henüz piyasada yokken yazılması mümkün olamayacağına göre, güvenilir ve delil niteliğinin olamayacağı…

– Basılı ve yazılı orijinalleri bulunanlar hariç, CD 5’teki diğer dosyaların bütünlüklerinin şüpheli olması…

ODTÜ bilirkişi heyeti sonuç olarak, “CD5’in adli bilişim açısından CMK/134’e uygun olarak elde edilmemiş olduğu, genel bütünlüğünün şüpheli, içindeki iki dokümanın bütünlüklerinin bozulmuş olduğunun ise sabit olduğu, bu nedenlerle de adli bilişim açısından güvenilir olmadığından delil niteliği bulunmadığı değerlendirilmektedir” dedi.

28 Şubat davası önümüzdeki Salı günü görülmeye devam edecek. Bilirkişi raporundan sonra davanın seyrinin ne olacağı merak ediliyor.

Ancak sanık ve avukatlarının bu rapordan sonra 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nden, sahte CD’nin kuryeliğini yapan Tamer Tatar, dönemin İstanbul Özel Yetkili Savcıları, dönemin TÜBİTAK bilirkişileri, davaya bakan dönemin Ankara Özel Yetkili Savcıları Mustafa Bilgili ve Kemal Çetin ile tutukluluğa devam kararı veren dönemin hakimleri hakkında suç duyurusunda bulunmasını talep edeceğini belirtelim.

Müyesser YILDIZ
11 Nisan 2016

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/28-subat-davasi-da-resmen-coktu-1104161200.html

Odatv yeni link: https://www.odatv4.com/makale/28-subat-davasi-da-resmen-coktu-1104161200-92648

Kategori:Uncategorized