İçeriğe geç

Az Kalsın Milletvekili Yapacaktınız!..

Zübeyir Aydar, Remzi Kartal, Sabri Ok, Adem Uzun, Nedim Seven, Nizamettin Toğuç… Bölücü terör örgütü PKK’nın Avrupa’daki uzantılarının önde gelen isimleri. AB’nin PKK’yı terör örgütleri listesine almasından hemen önce onun yerine kurulan Kongra-Gel’in başkanlığını da yapan Zübeyir Aydar, halen PKK’nın “paralel devleti” KCK’nın sözde yürütme konseyi üyesi, özetle örgütün Avrupa sorumlusu.

Zübeyir Aydar, Remzi Kartal, Sabri Ok ve Adem Uzun aynı zamanda Oslo masasında, MİT’le pazarlığa oturan isimlerdi.

Yandaş medya son dönemde bu isimleri yeniden hatırlar ve hatırlatır oldu. Bu defa “çözüm”cülüklerini değil, teröristliklerini konuşuyorlar.

İki güne bir, Belçika’da ellerini kollarını sallayarak dolaştıklarını gündeme getirip Türkiye’nin bunların iadesi talebinde bulunacağını, haklarında MİT, Emniyet İstihbarat ve terör birimlerinin de dosyalar hazırladığını anlatıyorlar. Devletin hazırladığı raporlara göre bu isimler, “bulundukları ülkelerde örgütün propagandasını yapıyor, örgüt adına bağış adı altında haraç topluyor, Avrupa’daki uyuşturucu trafiğinden pay alıyor ve bölücü terör örgütünün finansmanını sağlıyor” imiş.

Zübeyir Aydar birkaç gün önce bir başka konuda daha gündeme geldi.

ABD Ankara Büyükelçisi John Bass’ın, “PKK’ya silah bırak” çağrısının ardından, “ABD arabulucu olsun, bizi ve Türkiye’yi yeniden bir masada bir araya getirsin. Sorunlarımızı konuşalım, biz buna hazırız” demesiyle.

Yeni Şafak Yazarı Mehmet Acet, bugün PKK’yla yeniden masaya oturulması ve ABD’nin arabuluculuk yapması projesinin Erdoğan’ın Washington gezisinde teklif edildiğini öne sürünce, Büyükelçi Bass ve Zübeyir Aydar’ın “paslaşmalarının” sebeb-i hikmeti daha iyi anlaşıldı.

Yandaş medya, Zübeyir Aydar başta olmak üzere yurtdışındaki bu PKK yöneticileri konusunda, “Avrupa yıllardır bunlara dokunmuyor, dokunulmasına müsaade etmiyor, Türkiye’ye vermiyor” diye yakınıyor ya;

Çok değil, 1 yıl önceki “ilişkileri” hatırlatalım istedik.

Haziran 2015 genel seçimlerinden önce Zübeyir Aydar ve Remzi Kartal’ın HDP’den milletvekili yapılmasının konuşulduğunu, “devletin” de buna yeşil ışık yaktığını ne de çabuk unuttular!..

Bilindiği gibi, milletvekili adaylığı için son müracaat tarihi 7 Nisan’dı.

Gelin, iktidarın yalanlayamadığı “İmralı Tutanakları”ndan bu konuda neler konuşulduğuna bakalım.

Tarih 9 Ocak 2015… Teröristbaşı, HDP heyetiyle milletvekili adaylarını tek tek masaya yatırdıktan sonra şu anda TBMM Başkanvekili olan Pervin Buldan, “Başkanım, daha aktarmamız gereken birçok konu vardı. Fakat zaman kalmadı. Selahattin Beyin [Demirtaş] Remzi Kartal ve Zübeyir Aydar’la ilgili bir mesajı var. Arkadaşların seçim öncesi Türkiye’ye dönmesi sürece katkı sunabilir diyor. Ayrıca adaylıkları seçimde bize güç katar. Sizin bu konudaki düşüncelerinizi öğrenmek istiyor” der.

Teröristbaşından önce Kamu Güvenliği Müsteşarı, yani “Devlet”, şu cevabı verir:

“Bu konuda herhangi bir sıkıntı yok. Biz araştırdık. İstedikleri zaman gelebilirler.”

Teröristbaşı, “Hayır, 1 ay sabretsinler. Ben gerekli çağrıyı gerektiği zaman yapacağım. Selamlarımı iletirsiniz.” demekle yetinir.

Tarih 14 Mart 2015… Adaylık müracaatına üç hafta kalmıştır. Yine HDP’nin adayları konuşulmaktadır.

Bu defa Kamu Güvenliği Müsteşarı sorar; “Avrupa’dan gelecekler ne oldu? Onlar aday olacaklar mı?” diye. Aralarında şu konuşmalar geçer:

Pervin Buldan: Onların böyle bir talebi yok. Fakat daha önceki görüşmelerde konuşulmuştu. Başkan da, “Ben onları çağıracağım” demişti. Şimdi arkadaşlar Başkanın mesajını bekliyorlar.

A. Öcalan: Tabii bu müzakere başladığı zaman onların da burada olmasında fayda olabilir. Fakat bir sıkıntı olmaması lâzım geldikleri zaman. Siz de uygun görüyorsanız Remzi ve Zübeyir bana göre uygundur.

HDP heyeti: Uygun olduğunu ima eder.

KGM: Bizden yana sıkıntı yok.

A. Öcalan: Bir kez daha kontrol edilsin. Daha sonra çağıracağım.

Neticede Zübeyir Aydar ve Remzi Kartal Türkiye’ye gelmedi, milletvekili adayı olmadı.

Remzi Kartal daha sonra yaptığı açıklamada, sebebin Erdoğan’ın “çözüm masasını” devirmesi olduğunu, bu gelişmeden sonra Kamu Güvenliği Müsteşarlığı’nın tavrının da, “Gelirlerse tutuklanacaklar” şeklinde değiştiğini öne sürdü.

Geçtiğimiz haftalarda Türkiye ile Belçika arasında Dışişleri, Adalet ve İçişleri Bakanlığı’nın katıldığı bir toplantı yapıldı. Toplantıda Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın Belçika Adalet Bakanı Koen Geens’e, “Bu teröristleri sizden istiyoruz, ama vermiyorsunuz” diye yakındığı, Geens’in ise o isimleri terörist olarak kabul etmeyip, “Bize mülteci, sığınmacı olarak geliyorlar” karşılığını verdiği duyuruldu.

Devlet, 1 yıl öncesine kadar kendisinin, “Araştırdık, herhangi bir sıkıntı yok. İstedikleri zaman gelebilirler.” dediği Avrupa’daki PKK’lılar hakkında dosyalar hazırlıyormuş da… İadeleri istenecekmiş de…

Yahu, adamlar şimdi, “Onları az kalsın milletvekili yapıp Meclis’e sokacaktınız” dese; verecek cevabınız var mı?

Müyesser YILDIZ
11 Nisan 2016

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/avrupa-iade-etmiyor-diye-kizilan-o-pkklilari-akp-az-kalsin-milletvekili-yapiyormus-1104161200.html

Odatv yeni link: https://www.odatv4.com/yazarlar/muyesser-yildiz/avrupa-iade-etmiyor-diye-kizilan-o-pkklilari-akp-az-kalsin-milletvekili-yapiyormus-1104161200-92634

Kategori:Uncategorized