İçeriğe geç

CNN’de Konuşturulan “Meçhûl Asker” O mu?

Bugün medyaya yansıyan Hava Kuvvetleri’ndeki operasyonda karı-koca pilotların gözaltına alınmasıyla başlayalım.

“FETÖ”cü oldukları iddiasıyla gözaltına alınan eşlerden Hava Pilot Kurmay Yarbay Nail Bülbül’ün 15 Temmuz darbesinin ardından da gözaltına alındığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın Savcılığa gönderdiği, “Darbe girişimi sırasında personeli arayıp kimsenin katılmaması emrini verdiği” yönündeki bilgiler üzerine serbest bırakıldığı, dahası Akıncı Üssü’nde neler yaşandığına dair bilirkişilik yaptığı aktarılıyor.

Yarbay Bülbül’le ilgili çok daha vahim bir iddia var; Aylardır Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal’ı F-16’larla uçuran pilotun o olduğu konuşuluyor.

Bülbül’ün kendisi gibi Kurmay Yarbay olan ve “Türkiye’nin gelecekteki ilk kadın generali olabilir” denilen eşi Bilgehan Bülbül’ün ise Genelkurmay Başkanlığı Özel Kalem’inde görev yaptığı bildiriliyor.

Onunla ilgili iddiaya gelince; Daha öncesinde VIP uçakların kalktığı 11. Üst’te çalıştığı, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın gidi-gelişlerinde Bilgehan Bülbül’ü gördüğü ve sonrasında, “Bayan ve kurmay olsun” diye adeta onu tarif ederek, Özel Kalem’e Hava Kuvvetleri Danışmanı olarak aldırdığı öne sürülüyor.

“Komutanlar Allah’a emanetmiş” ya da “yanılmaya devam mı?” diye sormakla yetinip, dün gece CNN İnternational’a çıkartılıp, Türkiye aleyhine konuşturulan “asker”e geçelim.

-Kim Bu Tuğgeneral Mehmet Yalınalp?-

Kimliği ve yüzü gizlense, sesi değiştirilmeye çalışılsa da Havacı askerler, silüeti, elleri ve el-kol hareketinden onun kim olduğunu anladıklarını söylüyor.

Eski silah arkadaşlarının iddiasına göre, bu kişi darbeden sonra “en üst düzeyde” yapılan “geri dön” çağrısına rağmen dönmeyince tek kişilik kararname ile TSK’dan atılan ve Almanya’dan sığınma hakkı isteyen Tuğgeneral Mehmet Yalınalp.

Yalınalp’in 23 Kasım’da Reuters’a ismiyle açıklama yaptığını ve benzer ifadeler kullandığını belirten eski silah arkadaşları, bu açıklama üzerine kendilerinin “kokpit.aero” adlı internet sitesinde Yalınalp konusunda uyarıda bulunduklarını söylediler.

Peki kimdir CNN’nin “meçhûl asker” olarak çıkardığı, havacı subayların ise “O Mehmet Yalınalp” dediği kişi?

Darbenin merkez üssü olan Akıncılar’da 2008-2010 yılları arasında 141. Filo’nun komutanlığını yaptı.

Ardından Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda 100. yıl kutlamalarını hazırlayan şubenin başına geldi.

Sonrasında Hava Kuvvetleri Genel Sekreteri oldu.

2012’de Akıncılar Üssü Harekat Komutanlığı’na getirildi. Bu görev değişimi sırasında halef selef olduğu isim de 15 Temmuz darbesinde Akıncılar Üssü Komutanı olan Hakan Evrim’di.

2014 YAŞ’ında Balyoz ve Ergenekon’dan tutuklu isimler emekliye sevkedilirken, Yalınalp 15 Temmuz darbesinin kritik isimlerinden dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Akın Öztürk tarafından birinci sırada Tuğgeneralliğe terfi ettirildi ve Almanya Ramstein’daki NATO Üssüne gönderildi. Buradaki görevi de yine Hakan Evrim’den devraldı. 15 Temmuz olmasa Yalınalp Türkiye’ye dönecek ve Evrim’in yerine Akıncılar Üssü Komutanı olacaktı.

Yalınalp’in, darbeden sonra “geri dön” çağrısını reddettmekle kalmayıp, geri dönen iki kurmayı, “Gitmeyin. Gün gelecek CASA uçağı Türkiye’den gelip, bizi alacak” sözleriyle vazgeçirmeye çalıştığı da öne sürülüyor.

Açıklamalarında “FETÖ”ye hiç değinmeyip, sadece Hava Kuvvetleri’nin nasıl zayıfladığını anlatıp, NATO, ABD ve İngiltere’ye mesajlar göndermesiyle dikkat çeken Yalınalnp’in Kasım’da Reuters’a verdiği demeçte, “15 Temmuz gecesi Ramstein yakınlarında İngiliz ve Amerikalı meslektaşlarımla yemekteydim” dediğini de ekleyelim.

Malûm Almanya Başbakanı Merkel yarın Türkiye’ye geliyor. Bakalım Erdoğan, Yalınalp başta olmak üzere Almanya’dan iltica talebinde bulunan 40 darbecinin iadesi konusunda Merkel’i ikna edebilecek mi?

Müyesser YILDIZ

1 Şubat 2017

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/cnne-konusturulan-firardaki-askerin-kim-oldugunu-acikliyoruz-0102171200.html

Kategori:Uncategorized