İçeriğe geç

O Gizli Tanık Koru Kardeşleri de Suçladı!..

İki gün önce bir gizli tanığın ifadesi üzerine 27 yıl önce katledilen büyük hukukçu Muammer Aksoy’un adının “FETÖ” soruşturmasına nasıl dahil edildiğini anlattık.

8 Ağustos 2016’da ifade veren gizli tanık “Toprak”, “Fetullah Gülen’in avukatlığını da yapan Avukat Muammer Aksoy Ankara Gazi Mahallesinde Aksoy Hukuk bürosunun sahibidir” demiş, bunun üzerine savcılar merhum Muammer Aksoy’un “FETÖ/PDY” bağlantıları hakkında araştırma yapılmasını istemişti.

Neyse ki, polisler yaptıkları araştırma sonucunda “Adı geçen Muammer Aksoy’un Av. Abdülkadir Aksoy isimli şahıs olabileceği” kanaatine varmış ve bu dosya Abdülkadir Aksoy’un sanık olduğu “FETÖ çatı davasıyla” birleştirilmek üzere Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmiş, Mahkeme de oy birliğiyle birleştirme kararı vermişti.

Özetle, aleyhinde ifade verdiği kişinin ismini bile bilmeyen gizli tanık “Toprak”ın iddiaları ciddiye alınmıştı.

-Biri Yazar Diğeri Büyükelçi-

Ancak gizli tanık “Toprak”ın, “FETÖ çatı davası” sanıklarından Zaman Gazetesi’nin ilk sahibi Alaaddin Kaya’yla irtibatlı kişileri anlattığı ifadesinde verdiği isim “Muammer Aksoy”dan ibaret değildi.

Ünlü iki isimden daha söz etmişti. Bunlardan biri, Gazeteci-Yazar Fehmi Koru’ydu.

Ki, Koru’nun Alaaddin Kaya ile arkadaşlığı herkesin malumu. Zaman’da birlikte çalıştılar. Dahası 17 Aralık operasyonundan sonra dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün fikri, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oluru ile Fetullah Gülen’e “barış” mektup götürürken, yine Gül ve Erdoğan’ın izni ile yanına Alaaddin Kaya’yı alıp, Pensilvanya’ya gitti.

“FETÖ çatı davasında” Alaaddin Kaya bu mektup yüzünden de birçok soruya muhatap kalırken, Fehmi Koru’nun aynı davada tanık olarak dinlendiğini kaydedelim.

“Toprak”ın Fehmi Koru’yla ilgili iddialarına gelince; Alaaddin Kaya’nın şirketlerini, bu şirketlerin sahiplerinin kimler olduğunu, kimlerin “himmet” topladığını sıraladıktan sonra, “Tüm bu söylediklerimin dışında bir konuyu daha belirtmek isterim. 2013 yılına kadar Fehmi Koru’nun oğlunun bindiği araç bizim şirket yani … İç ve Dış Ticaret A.Ş. tarafından alınmakta idi” dedi.

Neymiş?.. 2013 yılına kadar Fehmi Koru’nun oğlunun bindiği araç, “FETÖ”nün tepe yöneticilerinden olduğu öne sürülen Alaaddin Kaya’nın şirketi tarafından alınmış.

Peki merhum Muammer Aksoy üzerinden Abdülkadir Aksoy’a ulaşılıp, soruşturma birleştirilirken, Fehmi Koru veya oğlu neden soruşturmaya dahil edilmiyor? Sebep, iktidarın “FETÖ suçlarında” 17/25 Aralık 2013 gibi bir “milat” belirlemiş olması mıdır acaba?

Ya, gizli tanık “Toprak”ın Fehmi Koru’nun kardeşi Naci Koru hakkındaki iddiası?

Önce Naci Koru kim, onu hatırlatalım:

Riyad Büyükelçisi iken 2009’da Dışişleri Bakanlığı İdari İşler Müsteşar Yardımcılığı görevine atandı. Mart 2012’de Dışişleri Bakan Yardımcısı oldu. İdari İşler Müsteşar Yardımcılığı görevini de sürdürdü. Aralık 2015’te yani 17/25 Aralık’tan sonra ikinci kez Dışişleri Bakan Yardımcılığına atandı. 29 Haziran 2016’da Bakan Yardımcılığı’ndan ayrıldı. Ardından BM Cenevre Daimi Temsilcisi olarak görevlendirildi. Halen bu görevi sürdürüyor.

Gizli tanık “Toprak”, eski Dışişleri Bakan Yardımcısı, Büyükelçi Naci Koru hakkında ne mi söyledi? Fehmi Koru’nun oğluyla ilgili sözlerinin devamında şunları:

“Ayrıca Dışişleri Bakanlığı’nda yetkili Naci Koru vasıtası ile ismini verdiğim şirket doğrudan temin ile Dışişleri Bakanlığı’nın promosyon işlerini almaktaydı. Tüm bu hususlar resmi kayıtlarda görülmektedir.”

Neredeyse Bank Asya’nın önünden geçmek bile soruşturma konusu yapıldığına, binlerce insan tutuklanmasa bile işinden olduğuna göre, bu iddialardan sonra şunu sormakla yetinelim:

Gizli tanık “Toprak”ın ifadesine itibar edildiğine göre, Koru kardeşler hakkında da herhangi bir inceleme yapıldı mı veya yapılacak mı?

Müyesser YILDIZ

5 Aralık 2017

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/o-gizli-tanik-koru-kardesleri-de-sucladi-0512171200.html

Kategori:Uncategorized