İçeriğe geç

Bu Karar İmzalanırken Kalemler de mi Titremedi?

İktidar medyasının yayınları sayesinde milletimiz Balyoz kumpası mağdurlarının açtıkları davalar sonucunda kazandığı tazminatlarla çok zengin olduğunu sanıyor.

Hayır efendim!.. Birkaç isim hariç kimsenin cebine tek kuruş girmedi… Yerel mahkemelerin verdiği kararlar Yargıtay’da bekliyor…

Bu tespiti yaptıktan sonra konumuza gelelim.

Kumpaslar sürecini canıyla ödeyen, yani beraat ettiğini göremeyenler oldu.

Bunlardan birisi de cenaze töreni ile tüm milletin hafızasına kazınan merhum Deniz Kurmay Albay Murat Özenalp’ti.

“Beyaz Türk” değil, Tokatlı yoksul bir ailenin çocuğuydu. Suçu, tüm okulları birincilikle bitirip, çok sayıda takdirname almasıydı. Kumpasçılar, “Seni darbeciler mi koruyup, yükseltiyor?” sorularıyla onu hapse attığında kızı Duru henüz 6 yaşındaydı. Babasını cezaevinde “gizli görevde” sanıyordu.

Yaşanan haksızlıklara, ama illa da Duru’nun gözyaşlarına dayanma gücü kalmamıştı.

Ailesinin cezaevinde onu ziyaret ettiği gün Duru ve oğlu Batu ile yakantop oynarken, yavaşça yere yığıldı. Beyin kanaması geçirmişti. 5 gün direnebildi yoğun bakımda. 1 Mayıs 2014’te de son ve sonsuz yolculuğuna çıktı.

GATA’da Cennet Kapısı’ndaki tören… Kocatepe Camii’nde komutanlara yönelik protestoların arasından yükselen Duru’nun çığlığı… Naaşının kabirden önce hapisteki arkadaşlarıyla vedalaşması için Mamak Cezaevi’ne gidişi… 2230 numaralı mezar… Türkiye’ye ve TSK’ya kurulan bu kumpas döneminin unutulmaz kareleri oldu!..

Cezaevindekilerin bilge ağabeyi Murat Özenalp vefatından sonra da silah arkadaşlarına abilik, öncülük yaptı. Acı kaybı üzerine Vardiye Bizde Platformu, TESUD ve avukatların, “Yeter artık” diyerek, Anayasa Mahkemesi önünde başlattığı Adalet Nöbeti eylemi tam 45 gün sürdü. Yüreklerindeki taze acıya rağmen nöbete Özenalp’in annesi Samiye Özenalp, eşi Sema, çocukları Duru ve Batu da katıldı. Sonuçta AYM “hak ihlali” kararı verdi ve cezaevleri boşaldı.

Yapılan yeniden yargılama sonucunda Balyoz kumpası beraatle sonuçlanırken, tüm mağdurlara maddi-manevi haklarının iadesi de kararlaştırıldı.

-Ölmeyecek Veya Vasiyet Edecekti-

Peki özgürlüğü ve beraati göremeyen Murat Özenalp’in maddi-manevi hakları ne oldu?

Eşi ve çocukları 28 Ağustos 2015’te tazminat davası açtı.

Ankara Batı 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava 16 Haziran 2016’da sonuçlandı; 2 bin 601 lira 36 kuruş maddi tazminatın yanısıra eşi Sema Özenalp için 300 bir, çocukları Batu ve Duru için de ayrı ayrı 150 bin lira manevi tazminata hükmedildi.

Yani toplam 602 bin 601 lira 36 kuruş!..

Hem Özenalp Ailesi, hem de Maliye Hazinesi kararı temyiz etti.

Dosya Yargıtay 12. Ceza Dairesi’ne geldi.

Yargıtay Savcısı, yerel mahkeme kararının onanması yönünde görüş bildirdi.

12. Ceza Dairesi’nin kararı mı?.. Buyurun hep birlikte okuyalım:

“Yapılan incelemeye, toplanıp karar yerinde gösterilen delillere, incelenen dosya kapsamına göre, davacılar vekilinin tüm temyiz itirazları ile davalı vekilinin sair temyiz itirazlarının reddine, Ancak; Davanın 5271 sayılı CMK’nın 141. maddesinde düzenlenen koruma tedbirlerine dayalı tazminat davası niteliğinde bulunduğu, koruma tedbirleri nedeniyle dava açma hakkının kural olarak zarar görene ait olduğu, bu hakkın ancak zarar görenin ölmeden önce dava açması veya dava açma iradesini açıkça izhar etmesi durumunda mirasçılarına intikal edeceği, mirasçıların bu şartlarda açılmış davaya devam edebilecekleri veya dava açabilecekleri, bu kapsamda dava açmadan ve bu yönde iradesini açıkça izhar etmeden ölen Murat Özenalp mirasçılarının açmış oldukları davanın reddi yerine yazılı şekilde kısmen kabulüne karar verilmesi kanuna aykırı olup, davalı vekilinin temyiz itirazları bu itibarla yerinde görüldüğünden hükmün bu sebeplerden dolayı 5320 sayılı kanunun 8. maddesi uyarınca halen uygulanmakta olan 1412 sayılı CMUK’un 321. maddesi gereğince isteme aykırı olarak BOZULMASINA 22.10.2018 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.”

Herhalde hepiniz en önce bu 5271 sayılı CMK’nın 141. maddesinin ne olduğunu merak etmişsinizdir.

Hemen cevaplayalım; Soruşturma ve kovuşturma sırasında yaşanan hak ihlallerine karşı açılacak tazminat davalarını düzenliyor.

O ihlaller sonucu adam canını kaybetmiş yahu!..

Diyelim ki; Duru’nun o yürekleri parçalayan çığlığı duyulmadı!.. Vicdanlar sızlamadı!.. En azından kalemler de mi titremedi?..

Devam edelim, Yargıtay diyor ki;

“Ölmeden önce sen dava açmalıydın veya ailene vasiyet etmeliydin”!..

Ahh Murat Özenalp ahh!.. Bugünleri tahmin edip, ölmeden dava açsaydın veya ailene vasiyet etseydin ya!..

Ama bir dakika;

Bugün üyeleri “FETÖ”den tutuklu dönemin Yargıtay 9. Ceza Dairesi Balyoz mahkûmiyetlerini onadığında, merhum Murat Özenalp, eşine şunları söylemişti:

“Artık emekli olmayı düşünüyorum. Sadece ben değil, hiçbirimiz TSK’ya dönsek de çalışamayız artık. Bizim kurum bir holding veya normal bir devlet dairesi değil ki. 300 kişiyle birlikte aylarca denizin ortasında kalıyorsun. Bizimki, yanındaki adama canını emanet ettiğin bir iş. Bugün bu durumda olmamızın sebeplerinden biri, içimizdeki hainlerdir. Artık kime güvenebilir, kime sırtını dönebilir, kime canını emanet edebilirsin ki?”

İşte bu sözler bir tür vasiyet değilse, nedir?

Karardaki mantığa bakınca anlıyoruz ki, merhum Kuddusi Okkır, Ali Tatar, Cem Aziz Çakmak ve diğerlerinin aileleri de aynı acımasız “BOZULMA”yı görecek!..

Ez cümle; Murat Özenalp 1 Mayıs’ta FETÖ’cü hakim savcıların kararlarıyla ölmüştü…

2 ay önce 22 Ekim’de de yine yargı eliyle, manen öldürüldü…

2230 mezar numarası gibi, bu kararın numarasını da unutmayalım; 4190…

Kararın başında, “Türk Milleti adına Yargıtay İlamı” yazıyor.

Ey Türk Milleti, senin adına verilmiş olan bu karar içine siner mi?

Sinmez, sinemez!..

O halde 8 Ocak 2019 saat 11.50’de davanın yeniden görüleceği Ankara Batı 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde olalım!..

Müyesser YILDIZ

15 Aralık 2018

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/murat-ozenalpi-bir-kez-daha-oldurduler-15121845.html

Kategori:Uncategorized