İçeriğe geç

MHP Milletvekiline “FETÖ” Cezası!..

2016 yılında MHP içindeki kongre savaşlarını hatırlıyor musunuz?

Meral Akşener ve Sinan Oğan’ın başını çektiği Bahçeli’ye muhalif isimler, MHP’yi olağanüstü kurultaya götürme girişiminde bulunmuş, olay karşılıklı davalarla mahkemelik olmuştu.

O günlerde ön plana çıkan isim ise Ankara 2. İcra Mahkemesi Hakimi Burhan Yaz’dı. Yaz, muhaliflerin 18 Haziran’da yaptığı olağanüstü kurultay hakkında MHP Genel Merkezi’nin aldırdığı tedbiri kaldırıp, kurultayın yapılabileceği yönünde karar vermişti.

Bunun üzerine HSKY’ya şikâyette bulunan MHP Yönetimi, Yaz’ın, “Kasten ve ideolojik gerekçelerle, yetkisiz ve görevi olmayan bir konuda gerçek dışı ifadelere ve delillere dayanarak karar tesis ettiğini” savunmuş, MHP’nin Avukatı Yücel Bulut da 13 Mayıs’ta düzenlediği basın toplantısında şunları söylemişti:

“Bu hakimin kimliği ve mazisi genel merkezimiz tarafından çok iyi bilinmektedir. Mesaisinin bitimine sayılı saatler kala açıkladığı kararla hangi amaca hizmet ettiği de yine tarafımızca çok iyi bilinmektedir.”

Burhan Yaz’ın 15 Temmuz darbe teşebbüsünden sonra meslekten ihraç edilip, 9 Ağustos’ta tutuklandığını ve “FETÖ üyeliğinden” 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldığını, ayrıca yargılamalar sırasında, “TSK’ya yönelik ilk kumpas” diye bilinen Şemdinli iddianamesini hazırlayan Ferhat Sarıkaya’ya ihraç edildiği dönemde, örgüt adına para götüren kişinin o olduğunun belirtildiğini kaydedip, bugüne gelelim.

Burhan Yaz, o dönem MHP Genel Başkanlığı Avukatı, şimdi MHP Tokat Milletvekili olan Yücel Bulut’u Ankara Barosu’na şikâyet etti.

Şikayet dilekçesinde, olağanüstü kongre sürecinde yaşanan gelişmeleri anlattıktan sonra Av. Bulut’un, “Hukuk ve meslek etik kurallarına uyun düşmeyen söylemlerle basın açıklaması yaptığını, henüz kesinleşmemiş bir karar hakkında beyanda bulunduğunu, karar içeriğinden ziyade kişiliği, kimliği ve geçmişi üzerinde durarak kendisini hedef gösterip, kararın kasıtlı olarak verildiği algısı oluşturmaya çalıştığını” öne süren Yaz, bu açıklamaların da, “Yetkisiz olduğu anlaşılan… Hakkında paralel yapı soruşturması bulunan… Örgütün kamikazi hakimi… MHP’ye çelme takan” şeklinde haber ve manşetlere neden olduğunu bildirdi.

-Bulut’un Savunması-

Yaz’ın şikâyeti üzerine Ankara Barosu Yönetim Kurulu 31 Ekim 2018’de Av. Bulut hakkında disiplin kovuşturması açılmasına karar verdi.

Bu kapsamda Disiplin Kurulu Başkanlığı, Av. Bulut’un savunmasını aldı. Bulut da savunmasında, “15 Temmuz’da yaşanan zorbaca kalkışma sonrasında Burhan Yaz’ın gözaltına alındığını, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında itirafçı olarak örgütsel bağını ve FETÖ/PDY adına Ferhat Sarıkaya’ya mali yardımda bulunduğunu itiraf ettiğini” hatırlatarak, “13 Mayıs’taki basın toplantısında dile getirdiğim tüm hususlar, mesleki çerçevede ve gerçeği ilişkin açıklamalardır. İlerleyen süreçte haklılığım somut bir şekilde ortaya çıkmıştır” dedi.

-Baro’nun Kararı-

Sonuç mu?

Baro Disiplin Kurulu Başkanlığı geçtiğimiz 6 Aralık’ta, “Beyanların, savunduğu hakkın meydana çıkarılmasında bağlantılı ve ölçülü ifadeler olmadığı, kararı veren hakim üzerinden yapılan eleştiriler ile savunma sınırlarının aşıldığı, bu doğrultuda Türkiye Barolar Birliği Meslek Kurallarının ilgili maddelerinde düzenlenen ilke ve esasların ihlal edilerek, disiplin suçu işlediği sonuç ve kanaatine vararak”, oy birliğiyle MHP Milletvekili Av. Yücel Bulut’un Avukatlık Kanunu gereğince “Uyarma Cezası” ile cezalandırılmasına karar verdi.

MHP Milletvekili Bulut’un, Ankara Barosu’nun bu kararıyla ilgili olarak önümüzdeki günlerde Türkiye Barolar Birliği’ne itirazda bulunacağı öğrenildi.

Müyesser YILDIZ

5 Ocak 2020

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/mhp-milletvekiline-feto-cezasi-05012022.html

Kategori:Uncategorized