İçeriğe geç

Anıtkabir’i hiç böyle görmediniz

Sabahın erken saatlerinde Uğur Dündar’ın yazısını okurken, ağladım.

Ne mi yazmıştı Dündar?

Vefa’nın sadece bir semt adı olmadığını gösteren, 1915’te Çanakkale Kara Savaşları’nın en kanlı günlerinde yaşanan şu tarihi olayı:

“Vefa Sultanisi (Lisesi) öğretmenlerinden Ahmet Rıfkı Bey, sınıfa girerken öğrencilerine selam verir, ama onlar, karşılıksız bırakırlar. Hoca şaşkın ‘Hayırdır çocuklar’ der. Arka sıralardan bir öğrenci ayağa kalkar ve ‘Hocam mahallede eli silah tutan herkes Çanakkale’de. Bizim yaşımız tutmuyor diye göndermiyorlar. Ama siz hâlâ buradasınız. Vatan elden giderse bize vereceğiniz eğitim ne işe yarar’ diye sorar. Çok üzülen hoca, hemen bir dilekçe yazarak okuldan ayrılır ve Çanakkale yoluna düşmek üzere hazırlıklara koyulur. Ancak Şehzadebaşı’nda birlikte oturduğu annesi yaşlı ve hastadır. Bakacak kimsesi de yoktur. Ahmet Rıfkı Bey’in aklına, mahalle bakkalı Selahattin Adil Efendi gelir. Dükkana gidip, cebinden çıkardığı ‘üç otuz para’ olarak ifade edilen tüm birikimini uzatır: ‘Selahattin Amca, Allah’ın izniyle vatanın böğrüne saplanan hançeri çıkarmaya gidiyorum. Bütün param budur. Senden ricam, anamı iaşesiz bırakmamandır. Biriken borcumu döndüğümde öderim…’Helalleşirler, ayrılır…”

7 ay sonra Ahmet Rıfkı Bey’in şehadet haberi gelir. Bir gün anasının aklına bakkala olan borcu gelir, hemen gidip, “Selahattin Efendi, biliyorsun oğlum Çanakkale’de şehit düştü. Şehitlik künyesi ve üzerinden çıkanlar, bir ikramiye ile bana ulaştırıldı. Bizim şu veresiye defterini çıkar da helalleşelim. 7 aydır beş kuruş ödemedik. Evladım borçlu yatmasın” der. Selahattin Efendi, “Senin okuman yoktur, bir yakınını gönder, biz onunla hesaplaşırız teyze” cevabını verir.

Ayşe Hanım komşu kızı Gülşah’ı alıp, yeniden bakkalın yolunu tutar. Selahattin Efendi elleri titreyerek defteri açar, Gülşah, bir yandan okur, bir yandan ağlar.

İşte beni de ağlatan bundan sonrasıydı:

“Hıçkırıklarla ağlar. Zira Ahmet Rıfkı’nın hesabı kırmızı kalemle çizilmiş ve sayfaya boydan boya şöyle yazılmıştır: Bu hesap, öğretmen Ahmet Rıfkı’nın helal kanıyla ödenmiştir, vesselam…”

Haliyle Büyük Önderimiz Atatürk’ü, bu toprakları bize vatan yapmak, egemen ve bağımsız bir devlet kurmak için verdiği büyük mücadeleyi hatırladım.

BİR BAŞIMAYDIM

“Bugünkü sokağa çıkma yasağı izlenimlerimi ona ayırmalıyım” diye düşündüm.

Daha sonra TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un Habertürk’ten Muharrem Sarıkaya’ya yaptığı açıklamaları gördüm.

Başkan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı’mızın 100’üncü yıl dönüm münasebetiyle TBMM’de düzenlenecek sembolik özel oturuma Erdoğan’ın katılmayacağını duyurmuş ve diğer siyasi parti liderlerinin de gelmemesi tavsiyesinde bulunmuştu.

Peki 23 Nisan’da Anıtkabir’de tören yapılacak mı?

Sokağa çıkma yasağı uzatılırsa, milletimiz Ata’sına gidemeyecek mi?

Aklımda bu sorularla Anıtkabir’in yolunu tuttum.

Giriş, boydan boya bariyerlerle kapatılmıştı.

Görevliler, gayet kibar bir şekilde, “Buyurun” dediler.

Yasak değilse, Ata’mızı ziyaret etmek istediğimi söyledim.

Doğal olarak sokağa çıkma iznim olup, olmadığını sordular.

Basın kartımı gösterdim.

Buyur edip, bariyeri açtılar, ancak öncelikle ateş ölçümü yapmaları gerektiğini kaydettiler.

Ölçüm yapıldı ve ben Ata’mıza doğru yürümeye başladım.

Her zaman hınca hınç olan Anıtkabir’de ilk kez bir başımaydım.

Çok hüzünlendim!

Ama bir o kadar da 2012’de Silivri Cezaevi’nden çıktıktan sonra ilk buraya geldiğim gün gibi gururlandım!

Benim açımdan her anlamda tarihi anlardı.

Mozoleye vardım. Saygı duruşunda bulundum. Duamı ettim.

Hepimiz adına!

Dilerim, 23 Nisan’da sokağa çıkma yasağına gerek kalmaz, hepimiz korona tedbirlerine uygun şekilde Anıtkabir’e gideriz.

Aksi halde en azından sokağa çıkma yasağı kapsamına girmeyen başta biz gazeteciler ile fedakâr sağlık personelimiz ve güvenlik görevlilerimiz mesaiden önce ya da sonra orada olmalı.

Evet, koronadan dolayı tarihi günler yaşıyoruz… Ancak Türk Milleti’nin egemenliğinin ilânın 100’üncü yılı da en tarihi günümüz…

Ve Ata’mız bizleri bekler…

Silivri’deki Barış’lar, Hülya Kılıç ve Murat Ağırel’e kucak dolusu sevgiler.

İşte o fotoğraflar:

Müyesser Yıldız

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turkiye-ile-ilgili-oyle-kritik-bir-madde-var-ki-31102003.html

Kategori:Uncategorized