İçeriğe geç

Akar Haftanin’e Gittiği İçin Irak’tan Özür Mü Dilendi?

Uluslararası arenada oyun kuran dünya gücü haline geldiğimizden olsa gerek, Irak’ın ülkemize yönelik tavrıyla ilgilenen yok.

Neler mi oluyor?

Bilindiği gibi, Biden’ın milletimize “soykırmcı” iftirasını attığı 24 Nisan’da Irak’ın kuzeyinde Pençe Şimşek ve Pençe Yıldırım Harekâtı başlatıldı.

2 Mayıs’ta da Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları ile birlikte Irak’ın kuzeyindeki Biliç Tepe Üs Bölgesi’ne gitti. Bu, Akar’ın bakan olduktan sonra üssümüze ilk ziyaretiydi. Birliğin şeref defterini imzaladı, Bölük Komutanı’na Türk Bayrağı’nı teslim etti. Üs bölgesinde incelemelerde bulundu, brifing aldı ve Mehmetçik ile iftar yaptı. Yaptığı konuşmada da şu mesajları verdi:

Hiçbir şekilde Kürt kardeşlerimizle, vatandaşlarımızla sorunumuz yok. Tek hedefimiz terörü bitirmek, en son teröristi etkisiz hâle getirmek. Dolayısıyla Türklerin, Kürtlerin, Arapların burada yaşayan tüm insanların kardeş olduğunu, her birinin Türkiye Cumhuriyeti’nin birinci sınıf vatandaşı olduğunu unutmayacağız. Yaptığımız çalışmaları buna göre yapacağız, buna göre sonlandıracağız.

İşte Akar’ın bu ziyareti Irak Yönetimi’nin tepkisini çekti.

Bir gün sonra Bağdat Maslahatgüzarı’mız Güçlü Kalafat, Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı ve Türkiye’ye protesto notası verildi. Gerekçe, ziyaretin “koordinasyon olmaksızın” gerçekleştirilmesiydi. Ancak tepkinin yegâne sebebi bu değildi.

Notayı veren Irak Dışişleri Bakanlığı Kıdemli Müsteşarı Nizar El-Kadirallah, “Irak toprakları ve hava sahasının Türk askeri güçleri tarafından ihlalini reddettiklerini, bu tür yaklaşımların sürdürülmesinin dostane ilişkilere zarar verdiğini, iyi komşuluk ve ilgili uluslararası yasalara aykırı olduğunu, komşu Türkiye’ye, tek taraflı askeri çözümlerle ortak güvenlik sorunlarını çözmenin etkili yol olamadığını hatırlattıklarını” söyledi. Iraklı Müsteşar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun TSK’nın bölgede kalıcı askeri üs kurma niyetine ilişkin açıklamalarını kınamayı da ihmal etmedi.

Notanın peşinden Irak Sınır Muhafızları’na bağlı birliklerin, TSK’nın operasyon yaptığı Kanimasi kasabasına geçerek, 4 üs kurduğu duyuruldu.

Ayrıca Irak Sınır Muhafızları Komutanlığı’ndan yapılan resmi açıklamada, “Türkiye’nin ilerlemesini ve PKK terör örgütünün bölgedeki hareketlerini durdurmak için askeri noktalara komando birlikleri sevk edileceği, bununla ‘Türkiye’nin elindeki bahanenin’ ortadan kaldırılmasının amaçlandığı” bildirildi.

Sonrasında şu gelişme yaşandı:

Bakan Hulusi Akar, Irak Savunma Bakanı Cuma Anad’ı aradı. MSB, görüşmeye ilişkin olarak şu bilgiyi verdi:

İkili ve bölgesel savunma ve güvenlik konularında görüş alışverişinde bulunuldu. Görüşmede Bakan Akar tarafından; başta Irak olmak üzere tüm komşularımızın toprak bütünlüğüne, sınırlarına ve egemenliğine saygı duyduğumuz, bundan kimsenin şüphesi olmaması gerektiği, mücadelemizin terörle, teröristle mücadele olduğu, amacımızın Irak’ın kuzeyinde yuvalanan ve 40 bin insanımızı katleden ve insanlık suçu işleyen teröristleri etkisiz hale getirmek olduğu ifade edildi.”

Irak Cumhurbaşkanı: Akar Örneğinde Olduğu Gibi

Irak tarafının tepkisi bu görüşmeye rağmen dinmedi.

Ertesi günü Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Hulusi Akar’ın Haftanin’de TSK unsurlarını ziyaretini doğru bulmadıklarını ve bu konudaki rahatsızlığı Ankara’ya ilettiklerini vurguladı. Komşu ülkelerle farklı konularda ortak çalışma ve işbirliği içinde olmayı arzuladıklarını, ancak “Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar örneğinde olduğu gibi” tek taraflı yaklaşımları benimsemediklerini de kaydeden Salih, şöyle konuştu:

Türkiye’nin sınır bölgelerinde PKK’nın varlığı nedeniyle güvenlik endişeleri var, bu gizli bir durum değil. Fakat biz komşu Türkiye’ye diyoruz ki, bu mesele ile başa çıkma tek taraflı olmamalı. Irak’ın egemenliğini ilgilendiren konularda Türkiye, Irak ve Kürdistan Bölgesi arasında koordinasyon olmalı.”

Irak Başbakanı: Türkiye Özür Diledi

Bitmedi.

Dün de Başbakan Mustafa Kazımi Irak’ta yayın yapan bazı televizyonlara verdiği röportajda, Akar’ın ziyaretiyle ilgili olarak Türk Büyükelçiliği Maslahatgüzarı’nı ve Türk temsilcileri çağırarak Bağdat’ın rahatsızlığını ilettiklerini, ardından iki ülkenin savunma bakanlarının telefonla görüştüğünü hatırlattıktan sonra şu iddialarda bulundu:

Türkiye Hükümeti, Savunma Bakanı’nın Irak topraklarına ziyareti nedeniyle özür diledi. Bakan’ın Irak topraklarına geçişi teknik bir hatadan kaynaklandı.”

Kazımi’nin, “Barzanistan” ve bölücü terör örgütü PKK’ya ilişkin değerlendirmelerini de aktaralım.

Kürdistan bölgesi ile Irak ilişkilerinin şu anda altın dönemini yaşadığını” söyledi.

Irak topraklarını komşu bir ülkeyi tehdit aracı olarak kullanan PKK’nın tutumunu reddediyoruz… PKK’nın tutumu Kürdistan Bölgesi’ndeki vatandaşlarımız için de bir tehdittir… Silahlı grupların denetimindeki bölgelerde Irak güvenlik güçlerinin hakimiyetini kurmak için çalışıyoruz. Yine çatışma ve saldırılarda ortaya çıkan zararı tespit etmek için Kürdistan Bölgesi hükümeti ile ortak çalışıyoruz” dedi.

Dikkat buyurunuz; Irak Başbakanı, PKK için “terör örgütü” değil, “silahlı gruplar” ifadesini kullanıyor!..

Yeni Lawrence Etkisi Mi?

Irak’ın Türkiye’ye karşı böylesine vites yükseltmesinin sebebi acaba ne olabilir? Elbette birçok sebep sayılabilir; biz sadece bir tanesine işaret edelim.

Obama-Trump dönemlerinde Suriye Özel Koordinatörü olan ve terör örgütüne yakınlığından dolayı “Yeni Lawrence” diye anılan Brett McGurk’u biliyorsunuz.

McGurk 2016’da terör örgütünden plaket aldığında bizzat Erdoğan, Biden’ın yanında onu, “Bir daha yapma.” diye uyarmıştı.

Trump tarafından görevden alınan McGurk, Biden Yönetiminde bu defa ABD Ulusal Güvenlik Konseyi’nin “Ortadoğu ve Kuzey Afrika Koordinatörü” olarak göreve döndü. Suriye ve “Barzanistan”daki faaliyetlerine de yeniden hızlı bir şekilde başladı.

İşte Irak Yönetimi’nin, Akar’ın ziyaretine tepki göstermeye başladığı günlerde o da resmi bir heyetle birlikte Bağdat’ta ve Erbil’de turluyordu.

Önce Irak Başbakanı Kazımi ile görüştü, ardından Barzani’lerle bir araya geldi. ABD’nin ve Yeni Lawrence’ın bölgede yeni bir şeyler pişirdiği açık.

Dün Diyarbakır Anneleri ile iftar yapan Erdoğan, “Türkiye’de başaramadıklarını Suriye’de deneyenleri bir kez daha hayal kırıklığına uğratmakta kararlıyız. Kandil’i çökerteceğiz ve Kandil Kandil olmaktan çıkacak, onlar için karanlık olacak… Bin yıllık ortak coğrafyamızı türlü hile ve desiseler ile parçalarına ayırıp, hem fiziken hem zihnen sömürme peşinde olanlara meydanı bırakmayacağız.” dedi, ama acaba bu gelişmelerden haberi var mı?

Daha önemlisi; Başbakan Kazımi’nin iddia ettiği gibi, Akar’ın ziyaretinden dolayı Irak’tan özür dilendi mi?!

Müyesser YILDIZ
9 Mayıs 2021

Odatv link: https://odatv4.com/turkiye-o-ulkeden-ozur-mu-diledi-09052110.html

Kategori:Uncategorized