İçeriğe geç

Türk Hava Kurumu’na Kimler Atanacak?.. Nasıl Bir Yönetim Oluşturulacak?..

Bilindiği gibi, Türk Hava Kurumu’nu 2 yıldır bir kayyum heyeti yönetiyor. İktidara yakın üç isim; Cenap Aşçı, H. Abdullah Kaya ve Adnan Zengin Ekim 2019’da mahkeme kararıyla bu göreve atandı.

Ancak yaz aylarında yaşanan büyük yangınlar sırasında büyük tepki çeken kayyum heyeti Başkanı Cenap Aşçı 1 Eylül itibarıyla mahkemeye istifasını sundu.

10 gün kadar önce Mahkemenin, Cenap Aşçı’nın istifasını henüz işleme koymadığını belirtip bunun sebeplerini yazdık.

Sebep; yeni kayyum veya kayyumların atanacak olmasıydı. Edindiğimiz bilgilere göre yeni isimler belirlenmiş, güvenlik soruşturmalarının sonucu bekleniyordu.

Aynı yazıda, tam o günlerde açıklanan Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu’nca Türk Hava Kurumu’nun 2009-2019 yani kayyum dönemi öncesini kapsayan denetim raporunda yer alan 116 çözüm önerisinden” şu en dikkat çekici olanları aktardık:

  • Büyük Genel Kurul’un delege yapısı ve sayısında yeniden bir düzenleme yapılmalı.
  • THK Genel Yönetim Kurulu’nun 6-5, Merkez Denetleme Kurulu’nun ise 2-1 çoğunluk oyunu oluşturacak şekilde kamu kontenjanı oluşturulmalı.
  • THK Genel Başkanlığı, Genel Müdürlük olarak teşkilatlandırılmalı.

Bunların ardından da Türk Hava Kurumu’nun geçen yıl koronavirüs salgını nedeniyle yapılmayan genel kurul toplantısının bu ay yapılması gerektiğini hatırlatıp, “Kongre yapılırsa, bu olağan mı olağanüstü mü olacak?” diye sorduk.

Olağan ile olağanüstü kongrenin önem ve farkı kısaca şuydu:

Olağan kongrede Türk Hava Kurumu’nun geleceğini kayyum sonrası yeni yapılanma, olağanüstü kongrede ise kayyum öncesi yapılanma belirleyecekti.

Eylül’ün son haftasına gelindi, ancak ne yeni kayyum/kayyumlar atandı ne de kongrenin akıbeti belli oldu.

Kayyum Değil Daimi Yönetim Atanacak

Bunun da sebeplerini araştırdık ve şu bilgilere ulaştık:

  • Kim veya kimler belirlediyse, Cumhurbaşkanlığına 6 isimlik bir liste gönderilmiş. Listede Havacı emekli bir tuğgeneral ve albay, iki hukukçu, iki de Cumhurbaşkanlığı danışmanı varmış.
  • Sözkonusu isimler onaylandığı takdirde Mahkeme tarafından kayyum değil, üst yönetim olarak atanacakmış.
  • Bu ekip göreve başladıktan sonra da THK Vakfı’na 4, THK Üniversitesi’ne 5 kişi atayıp, yeni bir yönetim yapısı oluşturulacak ve Türk Hava Kurumu ayağa kaldırılmaya çalışılacakmış.

– Kim veya kimler belirlediyse, Cumhurbaşkanlığına 6 isimlik bir liste gönderilmiş. Listede Havacı emekli bir tuğgeneral ve albay, iki hukukçu, iki de Cumhurbaşkanlığı danışmanı varmış.

– Sözkonusu isimler onaylandığı takdirde Mahkeme tarafından kayyum değil, üst yönetim olarak atanacakmış.

– Bu ekip göreve başladıktan sonra da THK Vakfı’na 4, THK Üniversitesi’ne 5 kişi atayıp, yeni bir yönetim yapısı oluşturulacak ve Türk Hava Kurumu ayağa kaldırılmaya çalışılacakmış.

Ya kongre süreci?

İlgililer, Mahkeme’nin kayyum atama kararında kongrelerin ertelenmesi kararının da bulunduğunu, bu nedenle genel kurul toplantısının yapılmasının zorunlu olmadığını, ancak şube ve il kongrelerinin yapılması gerektiğini savunuyor.

İddialar doğruysa, Türk Hava Kurumu’nda yeni, ama hukuki durumu ve akıbeti belirsiz bir model uygulanacağı anlaşılıyor.

Üstüne, 4-5 milyon dolar bulunamadığı için THK’nın yangın söndürme uçakları çürümeye terk edilmişken, Erdoğan’ın ay sonundaki ziyaretinde Rusya’dan 5 yeni uçak da alındı mı tamamdır!..

Müyesser YILDIZ
23 Eylül 2021

Kategori:Uncategorized