İçeriğe geç

İncirlik Komutanına Orduevi Yasağının Sebebi Belli Oldu

Emekli Albay Orkun Özeller 2017’de İncirlik Üssü’nde görevliyken, IŞİD’le mücadelede gösterdiği üstün başarılardan dolayı ABD’nin vermek istediği madalyayı, ABD-YPG ilişkisine dikkat çekip reddetmesi ve töreni terk etmesiyle tanındı.

Özeller, 2021 yılında kendi isteğiyle emekliye ayrıldıktan sonra kaleme aldığı “İncirlik Ağacı” adlı kitapta ABD’lilerin burada neler yaptığını anlattı. Ardından İYİ Parti’de görev üstlenerek siyasetteki mesaisini büyük ölçüde sığınmacılar sorununa dikkat çekmeye ayırdı, sık sık sınırlarımızda incelemeler yaptı. Son olarak Eylül’de İran sınırındaki duruma ilişkin gözlemlerini kamuoyuyla paylaştı.

Ankara’ya döndükten sonra ise bir sabah gittiği Orduevi’nde kendisine giriş yasağı konduğunu öğrendi ve o günlerde şu açıklamayı yaptı:

İran hududuna gittiğim için böyle bir karar alındığını düşünüyorum. Sığınmacılar konusuyla ilgili farkındalık yaratmaya çalışıyorum. Hâlâ hudutlardaki durumu göremeyenler ve tehlikenin farkında olmayanlar ettikleri askerlik yeminini sorgulasın. Onlar bu ülkenin düşmanlarını sevindirdiler.”

Ardından bu karara karşı hukuki süreç başlatmadan önce CİMER’e yazı yazıp yasağın nedenini sordu.

Cevap da geçtiğimiz günlerde geldi.

Asıl Hulusi Akar’a Yasak Konsun”

Milli Savunma Bakanlığı’nın cevabında; kararın “TSK İç Hizmet Yönetmeliği’nin 664/4/ç maddesi kapsamında tesis edildiği” bildirildi.

Daha önce Balyoz-Ergenekon kumpaslarında TSK’ya sahip çıkılmamasına tepki gösteren emekli askerler ve aileleri, son olarak ise “Montrö’ye sahip çıkılması ve TSK’de yeni tarikatların önünün açılmaması” yönünde açıklama yapan emekli amirallere getirilen orduevine giriş yasağının da dayanağı yapılan sözkonusu madde şöyle:

Kendisine özel bir görev verilmediği halde görevi ve sıfatı icabı muvazzaflık yaptığı dönemde bulunduğu görev ve görev yerleri hakkında beyanat veren, yazı yazan veya sair surette açıklamada bulunan, astlık-üstlük münasebetlerini zedelemeye, amir veya komutanlara karşı güven hissini yok etmeye yönelik olarak açıkça aşağılayıcı söz ve davranışta bulundukları çeşitli komutanlık ve resmi kaynaklardan intikal eden bilgi ve belgelerden tespit edilenlerin orduevleri, askeri gazinolar ve diğer askeri sosyal tesislere girişleri, Genelkurmay Başkanlığınca geçici veya sürekli olarak yasaklanabilir.”

Bu cevabı 12punto‘ya değerlendiren emekli Albay Orkun Özeller, sadece sözkonusu fıkra değil, TSK İç Hizmet Yönetmeliği’nin 664’üncü maddesinde kaydedilen suçların hiçbirisini işlemediğini belirterek şu değerlendirmeleri yaptı:

Örneğin askeri tesislerde siyasi konuşma yapma, siyasi telkin ve öneride bulunma, yasal ve yasa dışı kurulmuş bulunan siyasi amaçlı parti, kuruluş, dernek ve örgütlerden herhangi biri hakkında propaganda yapma yasağı var. Bu maddeyi incelediğimde öncelikle Hulusi Akar’a askeri sosyal tesislere giriş yasağı konması gerekiyor diye düşünüyorum. Benim için burada yazılan gerekçelerin hangisini tespit etmişler, bilemiyorum. Hiçbir şekilde siyasi propaganda nitelikli konuşmamı bulamazlar. Zaten bulsalardı yasal işlem başlatılması da gerekirdi. Söz atma, sarkıntılık, ırz ve iffete tecavüz, askerlik haysiyeti ve şerefine dokunan fiiller fıkrası var. Burada geçenlerden de hiçbirini işlemedim. Değil karakterime aykırı olan bu aşağılayıcı davranışlar, nezaket kurallarına aykırı bir davranışımı gösteren çıkmaz. İrticai, bölücü, yıkıcı faaliyetler içinde yer almayla ilgili fıkraya gelince; MSB herhalde insanlarda, ‘Acaba Orkun Özeller de bölücü, yıkıcı faaliyetlerde mi bulunuyor?’ algısı oluşsun diye böylesi yuvarlak bir cevap verdi. TSK’nın aleyhinde ne bir beyanatım ne de bir faaliyetim oldu, olamaz. Aksini ispatlasınlar göreyim.”

ABD’yi mi Savunuyorlar?

Özeller, yasağa gerekçe gösterilen, “Kendisine özel bir görev verilmediği halde görevi ve sıfatı icabı muvazzaflık yaptığı dönemde bulunduğu görev ve görev yerleri hakkında beyanat veren, yazı yazan veya açıklamada bulunan” şeklindeki “ç” fıkrasına ilişkin olarak da şunları söyledi:

Bulunduğum görev yerleri hakkında beyanat vermedim. Yazmış olduğum İncirlik Ağacı adlı kitapta, koalisyon karargâhı bünyesinde Amerikalıların çevirdiği dolapları anlattım. Bunları anlatmam rahatsızlık verdiyse, size ABD’yi savunma hakkını nereden aldığınızı sorma hakkım var demektir. İYİ Parti Bursa Milletvekili Selçuk Türkoğlu ile İran sınırında yaptığı gezide askeri yasak bölgeye girmem gerekçe yapılıyorsa da şunu söylerim: Peki ya hudutlarımızdan kaçak geçiş yapan yüz binlerde yabancıyı görmeyen, geçişine engel olamayan komutanlara da yaptırım uygulanması gerekmez mi? Herhalde kaçak geçenler hoş görülüyor, Orkun Özeller görülmüyor olamaz.”

Yaşar Güler’in Onayıyla Yapıldığına İnanmıyorum

Hakkında değil herhangi bir dava veya soruşturma, trafik cezası bile bulunmadığını kaydeden Özeller şöyle devam etti:

Yönetmelikte, geçici veya sürekli yasaktan söz ediliyor. Ancak benim yasağımın hangisi olduğunu bile bilmiyorum. Hiçbir gerekçe gösterilmeden, savunmam alınmadan, tebligat yapılmadan askeri sosyal tesislere girişimin yasaklanmasının, ‘FETÖ’vari bir uygulamayı andırması nedeniyle de TSK’ya haksız ithamlara neden olabilmesi adına çok üzgünüm. Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler Paşa beni tanır ve nasıl birisi olduğumu bilir. Ben de kendisini sever ve sayarım. Bu uygulamanın onun onayı ile yapıldığına inanmıyorum. Muhtemelen çiçeği burnunda bir siyasetçinin etkisiyle böyle bir uygulama yapmak zorunda kaldıklarını düşünüyorum.”

Özeller, sözkonusu işlemin iptali için dava açacağını açıklarken de, “Bunu yapmaktaki yegâne amacım ise rütbesi, mevkisi, makamı ne olursa olsun hiç kimsenin bundan sonra TSK’nın itibarını sarsıcı, keyfi uygulamalarda bulunmamasını sağlamaktır. TSK hepimizin göz bebeğidir, onu korumalıyız.” dedi.

Müyesser YILDIZ
30 Ekim 2023

12 punto link: https://12punto.com.tr/siyaset/incirlik-komutanina-orduevi-yasaginin-sebebi-belli-oldu-3881

Kategori:Uncategorized