İçeriğe geç

KILIÇDAROĞLU BUNU YAPARSA GENEL BAŞKANLIKTAN DÜŞER

Kılıçdaroğlu da Sav da daha savaş baltalarını çıkarmadan “yol haritalarını” hazırladı. Bu yüzden CHP’de ay sonuna kadar önemli taktik savaşlara tanık olacağız.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Parti MYK’sını değiştirdi, ama bunun uzun soluklu bir hamle olmadığını biliyor. Önünde Parti Meclisi (PM) veya Kurultay gibi iki kritik seçenek var.

CHP Parti Meclisi’nin 2 ayda bir toplanması gerekiyor. Son toplantı geçen ay yapıldı. Yani Kılıçdaroğlu’nun en geç 1 ay içinde PM’yi toplaması gerekiyor. Peki, bunu yaparsa ne olur? PM’de çoğunluğun Önder Sav’dan yana olduğu tescillendi. Olası böyle bir toplantıda Sav yanlılarının, Kılıçdaroğlu ve ekibi için “güvensizlik” önergesi vermesine de, bunun kabul edilmesine de, yani Kılıçdaroğlu’nun PM’de Genel Başkanlıktan indirilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Bu şartlarda Kılıçdaroğlu’nun PM’nin gelecek toplantısını yapabilmesi için ya Sav’la anlaşması, değilse PM’nin toplantı tarihi gelmeden Kurultay çağrısı yapması gerekecek.

Görünen tabloda Kılıçdaroğlu başını bile bile PM giyotininin altına uzatmayacağına göre, geriye Kurultay seçeneği kalıyor… Ki Kılıçdaroğlu’nun da zaten peşinen buna karar verdiği, ancak Sav’ın hamlelerini görmeden bu konuda açıklama yapmama kararı aldığı belirtiliyor.

Kılıçdaroğlu’nun yapacağı Kurultay çağrısının ise sadece tüzük değil genel başkan ve PM seçimli olacağı bugünden belli. En başından belirttiğimiz gibi, teşkilatın hakimi Önder Sav. Kılıçdaroğlu’nun arkasında ise kamuoyu ve medya desteği var. Her iki tarafın birleştiği yegane ortak noktaya gelince; “Bu kilidin anahtarı Deniz Baykal’da” diyorlar.

Müyesser Yıldız

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turkiye-ile-ilgili-oyle-kritik-bir-madde-var-ki-31102003.html

Kategori:Uncategorized