İçeriğe geç

Son Tahliye ve Güç Savaşı

KCK davasının sembol ismi haline gelen, örgüt yöneticiliğiyle suçlanan ve 22.5 yıl hapsi istenen Prof. Büşra Ersanlı ile 16 arkadaşı “mevcut delil durumu ve tutuklu kaldıkları süre göz önüne alınarak” tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi.

Ne kadar şanslılar!.. Yazar Ergun Poyraz ve Hikmet Çiçek’in tutukluluğu 5 yılı doldurdu. Mustafa Balbay, Tuncay Özkan, Doğu Perinçek ve onlarca isim 4 yılı tamamladı. Soner Yalçın, Barış’lar, Hanefi Avcı, Yalçın Küçük’ün tutuklulukları 2 yıla yaklaştı. En yeni tutuklu Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ ile ağır hasta Ergin Saygun 7 aydır Silivri’de. Ve hala istisnasız hepsinin “delilleri karartma, kaçma ihtimalinden” söz ediliyor.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Ersanlı’nın “Halk Nasıl Ayaklandırılır?” başlıklı dersler verdiğini açıklayıp: “Otuz bin profesör var. Bini tutuklansa haydi neyse; ama bir kişi için koparılan kıyamet de ne?” şeklinde tepki göstermekle kalmamış, işi eski eniştesinin Doğu Perinçek olduğunu hatırlatmaya kadar vardırmıştı.

Ama birkaç gün önce Dışişleri Bakanı Prof. Ahmet Davutoğlu, Ersanlı’nın terörist olduğuna inanmadığını açıkladı. Konuşmasından KCK iddiannamesinin detaylarına vakıf olduğu, konuyu uzun zamandır Adalet Bakanı ile görüştüğü anlaşılıyordu. Büşra Hanım’a selam göndermeyi de ihmal etmedi.

Ne mutlu!.. Bizlere ilişkin iddiannameleri değil bir bakan, çoğu gazeteci bile okumadı. Bırakın okumayı, daha iddianname çıkmadan hep bir ağızdan “teröristler… teröristler” diye tempo tuttular.

Yanlış anlaşılmasın, “Ergenekon” ile KCK davaları arasında bir kıyaslamayı zûl addederim!..

Başbakan Erdoğan’a yakın İçişleri ve Gül’e yakın Dışişleri Bakanları arasındaki bu uçurum gibi farka dikkat çekmemin sebebi çok farklı bir kuşku… Başbakan Erdoğan’ın Leyla Zana ile buluşması, anlaşıldığı kadarıyla PKK temsilcilerinin bir kısmını yanına çekme çabası… Tam bunun üstüne, “Ergenekon” sanıklarına -tabir-i caizse- zırnık koklatmayan ÖYM’lerden Ersanlı ve arkadaşları için tahliye kararı çıkması. Birilerinin “devlet içinde devlet olma” savaşlarında PKK üzerinden yeni bir köşe kapmaca mı oynanıyor nedir?

Silivri, Hasdal, Hadımköy ve Maltepe’ye kucak dolusu sevgiler…

Müyesser YILDIZ

13 Temmuz 2012

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/son-tahliyeler-ve-guc-savasi-1407121200.html

Kategori:Uncategorized