İçeriğe geç

Genelkurmay’dan “balyoz” gibi suskunluk

Geçen yıl İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Balyoz hükümlerini verdiğinde Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinden şu açıklama yapıldı:

“Türkiye Cumhuriyeti’nin bekası, Hukuk Devleti olmanın erdemliliği ve Yüce Milletimize karşı olan sorumluluğumuz dikkate alınarak, TSK mensupları hakkında başlatılan soruşturma ve kovuşturmalar yakından takip edilmekle birlikte sabır, metanet, soğukkanlılık ve aklıselimle hareket edilerek yanlış anlaşılmalardan daima kaçınılmıştır. Yıllarca birlikte görev yaptığımız silah arkadaşlarımızın ve değerli ailelerinin yaşadıkları üzüntüyü derinden hissetmekte ve paylaşmaktayız. TSK olarak, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da, hukukun üstünlüğüne saygının gereği olarak, adil yargılanma ilkesi çerçevesinde, söz konusu yargılamanın hakkaniyete uygun, kesin bir hükümle neticeleneceğine inanmaktayız.”

“İLGİSİZ”E YANIT

Yargıtay’da Balyoz’un temyizi başladı. Genelkurmay, 250 metre uzaklıkta görülen davaya bir gözlemci dahi göndermedi. Bu ilgisizliğe yönelik eleştirilerden duyulan “rahatsızlık” bu defa “TSK’ya yakın kaynaklar” üzerinden aktarıldı ve şöyle denildi:

“Bazı basın-yayın organlarında Genelkurmay Başkanlığı’nın Balyoz Davası’na ilgisiz kaldığı yönünde yayınlara yer verildiği görülmüştür. Bu şekilde yayınlar gerçek dışı olup, TSK mensuplarını tahrik etmeye yönelik beyhude çabalar olarak değerlendirilmektedir. Genelkurmay Başkanlığı 2012 tarihinde devam eden dava süreciyle ilgili bir açıklama yapılmıştır. Bu kapsamda TSK’nın yalnız Balyoz isimli davada değil, diğer soruşturma ve dava süreçlerine bakışında hiç bir değişiklik olmamıştır. Yıllarca beraber görev yaptığı silah arkadaşlarımızın ve değerli ailelerinin yaşadıkları duyguları tüm kalbimizle paylaşmaya ve onlarla yakından ilgilenmeye devam ediyoruz. Bununla birlike devam eden dava süreçlerine müdahil olunduğu izlenimini veren her türlü yaklaşımdan özenle kaçınmamız hukukun üstünlüğüne, masumiyet karinesine ve adil yargılanma hakkına duyulan saygıdan kaynaklanmaktadır.”

“SESSİZ”E YANIT

Bu arada 5 Ağustos’ta Ergenekon hükümleri açıklandı. Genelkurmay eski Başkanı Org. İlker Başbuğ müebbete çarptırıldı. Genelkurmay sustu. Başbuğ, Genelkurmay Başkanı Özel’e, “Sessizliğiniz sürecek mi?” diye sordu. Bu eleştiriyi de “askeri kaynaklar” cevaplayıp, özetle şunları söyledi:

“Genelkurmay Başkanı’nın kamuoyuna açıklama yapmamış olması, sustuğu anlamına gelmez. Dışarıdan sessiz görünebilir, ama hemen her gün bu konuya mesai ayırmış ve yetkili muhataplarıyla yaptığı resmi ikili görüşmelerde de İlker Paşa başta olmak üzere komutanlara yöneltilen suçlamaların kabul edilemez olduğunu, uzun tutukluluğa çare bulunması gerektiğini hep yüksek sesle söylemiştir. Siz sanıyor musunuz ki Sayın Cumhurbaşkanı’nın ve Sayın Başbakan’ın İlker Paşa’yla ilgili olarak yaptıkları açıklamalarda Özel Paşa’nın iyi ilişkilerinin ve verdiği bilgilerin hiç payı yoktur?.. Bu yargılanan komutanlarımız için de bizler için de TSK için de bir onur meselesidir. Rahat çalışmamız için TSK’nın üzerindeki bu yükün kaldırılması gerekir.”

Askeri kaynaklar, Özel Paşa’nın hissiyatını ise “Bu durum beni ve TSK’yı çok derinden yaraladı, üzüntüm çok derindir, ailelerin çektiği büyük acıyı aynen paylaşıyorum” sözleriyle aktardı.

Askeri kaynaklar sonuç olarak, “Başta İlker Paşa olmak üzere komutanlar hakkında verilen ağır cezalar konusunda gerekçeli kararın beklendiğini ve Yargıtay aşamasında kamuoyu vicdanında yer bulacak adil kararlar çıkacağına inandıklarını” duyurdu.

GENELKURMAY DA MI ŞOKTA?

9 Ekim günü Yargıtay kararı açıklandı. Yer-gök inledi. Aileler, Özel’in cezaevi ziyaretlerinde silah arkadaşlarına tahliye sözü verdiğini, olmazsa istifa edeceğini söylediğini öne sürüp, “istifa et” çağrısı yapmaya başladı. İlker Başbuğ bile Silivri’den, “Bu TSK’yı tasfiye operasyonudur” dedi.

O gün Özel Kosova’daydı. Cuma günü yurda döndü. Tam 5 gün geçti. Ne Genelkurmay internet sitesinden bir açıklama yapıldı, ne “askeri kaynaklar” konuştu.

Nedir bu suskunluk?.. Hani, “Susmamış, her gün bu konuya mesai ayırmış”lardı?.. İki cümleyle bile olsa “Ailelerin çektiği büyük acıyı paylaşmak” da mı yok?..

Genelkurmay da mı “şok” geçirdi?

Yoksa, “Yargıtay aşamasında kamuoyu vicdanında yer bulan adil kararlar çıktığına inanıldığı” için mi susuldu?

ÖZEL’İN BAYRAM MESAJI

Bu arada 11 Ekim günü Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinde Özel’in Kurban Bayramı mesajı yayınladı. Bir kez bile “Türk Milleti” ifadesi geçmiyor, “Yüce milletimiz” deniyor.

İşte Özel’in Kurban Bayramı mesajı:

“Türk Silahlı Kuvvetlerinin Değerli Mensupları, Kahraman ve Fedakâr Silah Arkadaşlarım,

Paylaşmanın ve dayanışmanın en güzel örneklerinin sergilenmesine, bireysel ve toplumsal anlamda kırgınlıkların unutulup gönüllerde sevgi, hoşgörü, dostluk ve kardeşlik duygularının kökleşmesine vesile olan bir Kurban Bayramı’nı daha, birlik ve beraberlik içerisinde kutlamanın sevinç ve heyecanını yaşıyoruz.

Yüce milletimizin en güzel hasletlerinin ve kültürel değerlerinin yaşatılmasında önemli bir yere sahip olan asker ocağında görev yapmanın omuzlarımıza yüklediği sorumluluğun bilincindeyiz.

Bu anlayış doğrultusunda, asil milletimize ve şanlı tarihimize yakışır daha güçlü bir Türkiye için, dünyanın saygı ve gıptayla takip ettiği bir kuruluş olan Silahlı Kuvvetlerimizi çağın gerektirdiği üstün niteliklerle donatarak geliştirme yönünde yoğun bir gayret içerisinde olduğumuzu gururla ifade etmek isterim.

Gerek yurt içinde, gerekse barışı koruma ve destekleme amacıyla bulunduğunuz dünyanın farklı coğrafyalarında, bu inanç ve gayretle sürdürdüğünüz çalışmalarınızda siz değerli personelime üstün başarılar diliyorum.

Bu bayram günü vesilesiyle; başta Ebedî Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları ile yüce milletimizin birlik ve beraberliği, halkımızın huzur ve güvenliği ve vatanımızın bölünmez bütünlüğü için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden kahraman gazilerimizi saygı, rahmet ve minnetle anıyorum.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin vatana adanmışlık ruhuyla kenetlenmiş fedakâr mensuplarının ve kıymetli aile fertlerinin, emekli mensuplarımızın, köy korucularımızın ve tüm şehit ve gazilerimizin değerli yakınları ile hayatta olan kahraman gazilerimizin Kurban Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyor; sevdikleriyle birlikte, başarı, mutluluk, huzur ve esenlikle nice bayramlara erişmelerini temenni ediyorum.”

Müyesser Yıldız

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turkiye-ile-ilgili-oyle-kritik-bir-madde-var-ki-31102003.html

Kategori:Uncategorized