İçeriğe geç

Savaşsız Zayiat; 7 Filo, 3 Üs Çöktü!..

Sözde darbe davaları sadece Deniz Kuvvetleri’ni vurmadı. Hava Kuvvetleri, yani kartalın başını da kopardı.

Balyoz davasında yargılanıp, 16-20 yıl hapis cezasına çarptırılan subayların yüzde 33’ü Hava Kuvvetleri’nden. Tamamı muvazzaf olan subaylar, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın hafızası ve işletim sistemi sayılan birimlerde görevliyken tutuklandı.

İlk darbeyi bu tutuklamalarla yiyen Hava Kuvvetleri’nde kan kaybı sürüyor. Sık sık “Şu kadar F-16, F-4 pilotu istifa etti” haberlerini okuyoruz.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın son açıkladığı rakamlara göre, 2013 Ocak-Şubat döneminde 63’ü muharip jet uçağı pilotu olmak üzere 110 pilot subay istifa etti veya emekliliğini istedi.

Bu yılın Ocak ayı itibarıyla da sayının 214’e çıktığı bildiriliyor.

Milli Savunma Bakanı Yılmaz, “Alınan tedbirler neticesinde Hava Kuvvetleri Komutanlığı mevcut pilot ve uçak sayısı ile ülke güvenliğine yönelik kendisine verilen her türlü görevi yapma yeteneğine sahiptir” dese de gerçek tablo vahim.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı Personel Daire Başkanıyken Balyoz’dan tutuklanan hava pilot Tuğgeneral Mehmet Eldem yattığı Mamak Cezaevi’nde pilot istifalarının anlamına dair çarpıcı bir hesap çıkardı.

Hava Kuvvetleri’nin ana muharip birliği Filo Komutanlıklarının yaklaşık 20 uçak ve 30-40 pilottan oluştuğunu, TSK’da da 17 muharip filo bulunduğunu hatırlatan Eldem, şu tespitleri yaptı:

“Ayrılan pilot sayısı 214 civarında olduğuna göre, teorik olarak 7 muharip filomuz görevini tam olarak yapamaz duruma gelmiş demektir. Bu da 3 hava üssünün fiilen kapanması anlamına gelir.”

Ağustos’ta kaybın daha da büyüyeceğine dikkat çeken Eldem, “Açığı yetiştirilen pilotlarla telafi edebiliriz” şeklindeki açıklamaların gerçeği yansıtmadığını da şöyle anlattı:

“Hem nicelik, hem de nitelik olarak bu kaybın telafisi mümkün değildir. Sayısal olarak Türk Hava Kuvvetleri’nin pilot yetiştirme imkânı senelik 90-100 pilottur. Bu rakam zaman zaman daha da düşük olabiliyor. Kaliteye gelince; ayrılan pilotlar en az 10 yıllık pilotlardır. 10 yıllık pilot tecrübesi ve bilgisiyle Hava Kuvvetleri muharip gücünün bel kemiğidir. Uçakları kullanan, tetiğe basan, havada savaşan, savaşmayı gelecek nesillere öğreten bu kişilerdir. Bir pilotun maliyetinin 15 milyon dolar olduğu düşünüldüğünde kaybın büyüklüğü daha iyi anlaşılacaktır.”

Bırakın Yunan F-16’larının her gün Ege’de uçaklarımızı taciz etmesinin vakay-ı adiyeden sayılmasını, Suriye’nin bile savaş uçaklarımızı kilitler hale gelmesinin sebebi anlaşılmıyor mu?

Silivri, Hasdal, Hadımköy, Maltepe, Sincan, Mamak ve Şirinyer’e kucak dolusu sevgiler

Müyesser YILDIZ

5 Şubat 2014

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/tsk-3-hava-ussu-7-filo-kapatti–0502141200.html

Kategori:Uncategorized