İçeriğe geç

Yeni Türkiye’nin Yeni Dokunulmazları: Barzani ve PKK

49 vatandaşımız 2 aydır IŞİD’in elinde rehin…

IŞİD, Kerkük-Musul’a saldırdı. Türkmenler katledildi. Binlerce kadın-çocuk dağlarda “kaçkın”, Türkiye’nin kapıları onlara kapalı…

Azerbaycan-Ermenistan sınırında çatışmalar yaşanıyor…

Çin, Doğu Türkistan’da oruç tutup, bayram namazı kıldıkları için Türkleri katlediyor. Hatta AKP’nin kırmızı çizgisi türbanı yasaklıyor…

Bunlar olurken hiç toplanma gereği duymayan siyasi ve askeri zevat, IŞİD PKK’nın Mahmur Kampı’nı ele geçirince toplantı üstüne toplantı yapıp, “alarm” veriyor.

Dahası eski bir CIA üst düzey yetkilisinin iddiasına göre, Irak’ın kuzeyindeki bazı IŞİD hedefleri Türkiye’den kalkan savaş uçakları tarafından vuruluyor.

Mahmur Kampı niye böylesine önemli ola ki?

Şundan:

2005’ten beri “açılım” yapan AKP iktidarının da o yol haritasını hazırlayanların da birinci hedefi hep bu kampın boşaltılması oldu.

Mahmur hem PKK’nın militan kaynağı, hem “öz yönetimin” uygulandığı pilot bölge. Tam 11 bin kişi yaşıyor. İktidar bu kadar insanı sorgusuz-sualsiz Türkiye’ye getirmeyi, iş-ev vermeyi planladı. Lâkin onların dönüş için şartları vardı; PKK’nın şartlarının aynısı… İktidar haliyle zorlandı, Mahmur planı bir türlü hayata geçirilemedi.

PKK’yı resmi muhatap haline getiren yasanın çıkmasından sonra da Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, “Mahmur da Mahmur” dedi. Yandaş medyaya “çözüm planı” kapsamında Mahmur’la ilgili şunlar yazdırıldı:

“Çözüm paketinin TBMM’den geçmesinin ardından 3 aylık teknik ve yasal altyapının oluşturulması ile harekete geçilmesi planlanırken, uzun bir zamandan bu yana gündemde olan ve çözüm tartışmalarının her başlatıldığı dönemde gündeme gelen Mahmur Kampı geri dönüşün en önemli hamlesi olacak. 10 bin 483 kişinin yaşamını sürdürdüğü kamptan dönüşlerin Kasım ayında start alması, kış şartları da gözönünde tutularak 2015 yılının Temmuz ayına kadar Mahmur’dan dönüşler için çalışmalar sürdürülecek. Mahmur Kampı’nın IŞİD’in kontrolündeki Musul kenti sınırları içinde olması ve bazı dış güçlerin süreci sabote edebileceği endişesi nedeniyle 11 Haziran sonrası tamamen Kürt yönetiminin kontrolüne geçen Mahmur Kampı’nda güvenlik önemleri arttırılacak… İkinci kademe (Yani Kandil’den inişler) dönüşlerde de önce Mahmur ve Ranya kasabasında kurulacak kamplara, ardından Türkiye’ye geçişler için zaman kazanılacak.”

Ankara haftalar önce, “Bazı dış güçlerin süreci sabote edebileceği endişesiyle Mahmur Kampı’nda güvenlik önemlerinin artırılmasının planlandığını” söylerken, ne tesadüf IŞİD elini kolunu sallayarak, Mahmur Kampı’nı ele geçiriyor… Ve yine ne tesadüf; Ankara, Kandil’dekiler için Ranya’da kamp kurulmasından söz ederken, IŞİD’in gelişiyle Mahmur’dakiler KCK’nın talimatı uyarınca Ranya’ya naklediliyor…

PKK ve IŞİD… İkisi de Ankara’nın “terörist” diyemediği terör örgütü. Biri etnikçi, diğeri mezhepçi truva atları. Çatışıyor görünseler de ipleri aynı ellerde.

PKK’ya müdahale etmeyen ve ettirmeyen ABD, IŞİD’e ne zaman müdahale ediyor; Mahmur’u, Erbil’i yani Kürtleri tehdit etmeye başlayınca. Türkiye de öyle.

Bu arada IŞİD epey iş gördü. Barzani’nin “doğal topraklarımız” dediği Musul-Kerkük-Şengal’in artık Barzanistan’ın resmi toprakları sayılmasını sağladı. Türkmenler haritadan silindi. Peşmerge-PKK “ordu”su kuruldu. Türkiye de onları “koruma-kollama” görevini üstlendi.

Ama IŞİD’in çok önemli bir görevi daha var; Dicle-Fırat üzerindeki barajlara da el koysun ki, bunların “uluslararası yönetime devri” gündeme gelebilsin. Aynen 10 yıl önce Türkiye’nin önüne konan AB yol haritasında yazdığı gibi…

Özetle Mahmur meselesi, Mahmur’dan ibaret değildir. “Çözüm sürecinin” ilk basamağı da IŞİD “mecburiyetinden” hayata geçirileceğe benziyor!..

İktidar alarmda… TSK alarmda… PKK alarmda… Ne ilginç CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu da alarmda ve Mahmur için, “Uzun süredir oradalar. Dönmeleri, köylerine yerleşmeleri gerekir. Zaten Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bunlar, özel olarak sınırı açmaya da gerek yok. Orada doğan çocuklar için de vatandaşlık hemen halledilir, sorun olmaz” diyor.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, PKK paketini desteklediği için CHP’yi övmüştü. Bir övgü de Mahmur desteğinden alır artık!..

Silivri, Mamak, Şirinyer, Eskişehir ve Malatya’ya kucak dolusu sevgiler

Müyesser YILDIZ

8 Ağustos 2014

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/mahmur-kampinin-sirri-ne–0808141200.html

Kategori:Uncategorized