İçeriğe geç

AKP’de “Gül” Gibi Darbe!..

AKP’de Erdoğan-Davutoğlu çatışması artık mızrak gibi çuvala sığmıyor. Kendisine Gül, Davutoğlu, ak saçlılar ve Fidan “darbesi” planlandığını düşünen Erdoğan iki karşı hamleyle, muhaliflerinin tüm planlarını bozdu. Son çağrısıyla eski Cumhurbaşkanı Gül’ü kendisine “bağımlı” hale getiren Erdoğan’ın, bir kaç gün önce görüştüğü MİT eski Müsteşarı Hakan Fidan’la da anlaştığı öğrenildi. Anlaşma kapsamında Fidan’ın milletvekilliği adaylığından vazgeçip, yeniden MİT’e dönme ihtimalinden bulunduğu da öne sürülüyor.

Erdoğan dün Cuma namazı çıkışı Cumhurbaşkanlığı seçimleri üzeri adeta partiden kovduğu eski Cumhurbaşkanı Gül’le ilgili şu sürpriz açıklamayı yaptı:

“Adaylık konusu Abdullah Bey’in takdiridir. Politik, siyasi kararlar tabii ki, Abdullah Bey’indir. Bana göre, böyle bir şey için vereceği karar güzel de olur, hayırlı da olur. İsabetli olur.”

Bu sözlerin şifrelerini, Erdoğan’a yakın, AKP’nin kurmay isimlerine sorduk. İşte yapılan yorumlar:

“O aslında tam bir çağrı değil, mevcut oyunu bozup, yeni oyun kurmadır. Çok zekice, karşı tarafı hizaya getirme hamlesidir. Gül’cü diye bilinen ekibi dağıttı. Baksanıza geçmişte Gül’ün kendisi için büyük mücadeleler verdiği Bülent Arınç bile şaşkınlık içinde kaldı.. Abdullah Gül aday olur veya olmaz, önemli olan Erdoğan’ın Gül’ün adaylığını kendisine bağımlı hale getirmesidir.”

Erdoğan’ın AKP içinde yapılan tüm konuşmalar ve planlardan haberdar olduğunu, buna göre seçimlerden sonra yapılacak AKP Kongresi dahil yeni bir “yol haritası” hazırladığını belirttikten sonra ikinci flaş atağını duyuralım.

-Fidan Senaryoları-

Hafta sonu Suudi Arabistan’a giden Erdoğan, Medine’de MİT eski Müsteşarı Hakan Fidan’la görüştü. Bu görüşmede anlaşma sağlanamamış olmalı ki, Erdoğan dönüş yolunda şunları söyledi:

“Kanaatlerimizi ifade etmiş olmamıza rağmen istifa edip, adaylık söz konusu olmuş ise elbette bir kırgınlık söz konusudur. MİT sıradan bir kurum değildir. Devletin en önemli kurumudur. Devletin Milli İstihbarat Teşkilatı zayıfsa, o devletin ayakta kalması mümkün değildir. Şimdi biz onu böyle bir göreve getirdik. Getiren de benim. Madem öyle, ayrılırken de, eğer müsaade edilmiyorsa orada kalması ve ayrılmaması gerekirdi. Dolayısıyla tabii ki kırgınım.”

Ne mi oldu? Hakan Fidan yurda döndükten sonra Erdoğan’dan bir kez daha randevu istedi. Erdoğan randevu verdi. Birkaç gün önce yapılan görüşme, tam bir “mutabakatla” sonuçlandı.

Kurmaylar “mutabakatın” kapsamı hakkında ser verip, sır vermiyor. Ancak seçimlerden sonra Fidan’a, AKP Genel Başkanlığı ve Başbakanlık sözü ile milletvekilliği adaylığından vazgeçip, yeniden MİT Müsteşlığına dönmesi dahil birçok senaryodan söz ediliyor.

Özetle, AKP’de hararet arttı. Bakalım Gül-Davutoğlu cephesinin karşı atağı ne olacak?

Foça ve Paşakapısı’na kucak dolusu sevgiler

Müyesser YILDIZ

7 Mart 2015

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/erdoganin-gul-hamlesi-ne-anlama-geliyor-0703151200.html

Kategori:Uncategorized