İçeriğe geç

Gazeteciliğin çınarının cenazesinde neler yaşandı

Ünal İnanç, “eski Ankara” ve “eski devlet” erkânın hitabıyla “Ünal baba” gazeteciliğin de insanlığın da ulu çınarıydı. Polis-adliye muhabirliği yapıp da, sonradan koca koca koltuklara oturanlardan onun rahle-i tedrisinden geçmemiş isim yok gibiydi. Emeğinin, birikiminin sonucunu bugün son yolculuğuna uğurlanırken gördü; Muhabirinden yöneticisine tüm gazeteciler cenaze törenindeydi. Hızlı gazetecilik döneminin bakanları, polis müdürleri de…

Ama bir eksik vardı; Ünal İnanç MİT’ten birileri vefat ettiğinde cenaze törenine gider, gidemezse de isimsiz çelengi mutlaka olurdu. Çok iyi gizlenmeyi başarmadılarsa, Ünal Baba’yı MİT’ten uğurlayan ne bir kişi, ne bir demet çiçek vardı.

Ergenekon kumpasına adı karıştırılırdı. Tekerlekli sandalyeyle Silivri mahkemelerine gidip gelmekten sağlığı bozuldu. Dün sabah kaybettik.

Adalet şehidi merhum Ali Tatar’ın adı da onun arşivinde bulunduğu öne sürülen sözde bir belgede geçmişti. Ağabey Ahmet Tatar anlattı. Ali’nin vefatından sonra Ünal Baba’ya gidip, bu sözde belgeyi sormuşlar. O da şunları söylemiş:

“Onlarca polis arşivime girdi, hallaç pamuğu gibi attı. Ben bir kenarda oturup, bekledim. Götüreceklerini toplayıp, yanıma geldiler, tek tek imzalattılar. İmzaladım. Ama 1 sayfalık bir liste gördüm, benim değildi, ‘Bu bana ait değil. Bir arkadaşınız düşürmüş olmalı, gidin ona imzalatın’ dedim. Buna rağmen o sözde belge üzerinden bir yığın masumun başını yaktılar.”

Ankara gazetecileri için o nasıl “Ünal baba” idiyse, eşi de “Günizi anne”ydi. Kızı ve iki oğlu ise herkesin çocukları.

Kocatepe Camii’nde kimler yoktu ki!.. En başta son 10 yılını vakfettiği gaziler… Yalçın Küçük, Bekir Coşkun, Emin Çölaşan, Ceyhan Mumcu, Nihat Genç, Hikmet Çiçek, Saygı Öztürk, ÇGD Başkanı Ahmet Abakay, Mümtaz İdil ile yüzlerce muhabir… Eski bakanlar İsmet Sezgin, Ünal Erkan, Esat Kıratloğlu, Enis Öksüz, eski Emniyet Genel Müdürü ve Ankara Valisi Saffet Arıkan Bedük, eski Ankara Emniyet Müdürü ve Bursa Valisi Orhan Taşanlar, eski Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Cemil Serhatlı… Emekli Orgeneral Hurşit Tolon, Ali Tatar’ın ağabeyi Ahmet Tatar ile “kumpas” sürecinde meçhûl bir şekilde hayatını kaybeden Özel Harekat Daire Başkanı Behçet Oktay’ın kardeşi Şule Oktay…

Ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Ergenekon sanığı Ankara Milletvekili Sinan Aygün…

Ünal Baba öğlen namazından sonra kılınan cenaze namazının ardından Yenimahalle Belediyesi’ne ait, arkasında “K. Atatürk” imzası olan cenaze aracıyla Cebeci Asri Mezarlığı’na doğru yola çıktı. Yalçın Küçük ve Nihat Genç bir süre cenaze aracının ardından yürüyerek, Ünal Baba’ya refakat etti.

Yalçın Küçük, “O beni, ben onu çok sevdik. Çünkü ikimiz de deliyiz. Deliler birbirini sever” dedi.

Cebeci Asri Mezarlığına gittiğimizde gördük ki, Ünal Baba’nın mezar taşı hazırmış. 2 yıl önce kendisi hazırlatmış. Polis memuru olan merhum babası Ömer İnanç’ın mezarına defnedildi. Duasını yaptıran Hoca, “Okumuş, yazmış bir insan. Bir gazeteci. Mezar taşını hazırlatmış, doğum tarihi yazdırmış. Ölüm tarihini de biz yazdıracağız” dedi.

Kızı Necla babasının mezarına bakıp, Hoca’yı dinlerken, “Hangi tarihi yazarsanız yazın, Ünal İnanç gibi bir çınar asla ölmez ki!..” der gibiydi.

Güle güle koca çınar. Mekânın cennet, hayatın ve kavgan tüm gerçek gazetecilere deniz feneri olsun!..

Müyesser Yıldız

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/turkiye-ile-ilgili-oyle-kritik-bir-madde-var-ki-31102003.html

Kategori:Uncategorized