İçeriğe geç

“TSK’da Paralel Maralel Yok…”

Erdoğan geçtiğimiz günlerde bir tv programında, TSK’daki “paralel yapı”yla ilgili şunları söyledi:

“Sayıların verilmesini doğru bulmuyorum, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde yoktur tezinin doğru olduğuna da inanmıyorum. Çünkü bunların sızmadığı yer yok. Bütün kurumlara sızdılar. Kendilerini kamufle etmesini gayet iyi biliyorlar. Dolayısıyla süre içerisinde zaten bunlar da ortaya çıkacaktır ve çıkıyor.”

Erdoğan “var” diyor… MİT listeler hazırlayıp, Genelkurmay’a götürüyor… Milli Savunma Bakanı sayı veriyor… Kumpas kurbanı subayların parmakları “TSK’daki Cemaatçileri” işaret ediyor… Cemaat uzmanı iki isim Sabri Uzun ve Hanefi Avcı, “En iyi örgütlendikleri yerin TSK” olduğunu söylüyor.

Öyleyse Erdoğan’ın ifade ettiği, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nde yoktur tezi” kim/kimlere ait ola?!.

AKP dönemindeki en kritik YAŞ’lar 2010, 2011 yıllarındakiydi. Ama bu yılki YAŞ’ın hepsinden kritik olacağı görülüyor. O YAŞ’ların üzerinde “Balyozcu darbecilerin” gölgesi vardı, bu YAŞ’ta “paralel darbecilerin” gölgesi gündemde.

“Yıldızlar savaşı” çoktan başladı.

Söylentilerin haddi hesabı yok.

İddia 1 – Etkili ve önemli komutanlardan biri yakın zamanda emrindeki generalleri topladı, şunları söyledi:

“MİT’ten abuk sabuk şeyler geliyor; Şu paralelci, bu paralelci diye. İtibar edilmeyecek, hiçbir işlem yapılmayacak. Bizde paralelci, maralelci yok, kafanıza yazın…”

İddia 2 – Yine etkili ve önemli bir komutan Erdoğan’a haber gönderdi; “Paralelle mücadele edeceğiz, ama Özel engel oluyor. Paralelle en iyi ben mücadele ederim”!..

Bunlar doğrudur, dedikodudur bilinmiyor, ama Cemaatin şu anda en etkili, en stratejik, en dikkatli algı operasyonunu TSK konusunda yürüttüğünü belirtelim.

Erdoğan’ın yakın çevresinden bir isme “TSK’daki paralel yapıyla” ilgili planlarını sordum. Şunları söylemekle yetindi:

“Cumhurbaşkanı olmadan önce Hulusi Akar ismine yaklaşımı müspet değildi. Şimdi görüşünde değişiklik var mı, ne düşünüyor bilmiyorum. Tam ne yapılacağına seçimden sonra karar verilecektir. Şimdi atılacak bir adım yanlış olur. Eğer daha iyi bir isim bulunamazsa, Necdet Özel’le devam düşünülebilir.”

Erdoğan’ın çevresi, “Özel’le devam” diyor, ama Özel’in emeklilikten sonra Ankara’da oturacağı evi hazırlattığını da haber verelim.

Polis ve yargıdaki “paralel yapılanma” konusunda kısa zamanda son derece sert tedbirler aldıran, hatta tutuklamaları önceden duyuran Erdoğan’ın, TSK’daki yapılanma konusunda düşük tonda konuşması ve işi “zamana” bırakması acaba ne anlama geliyor?

Üç ihtimalden söz ediliyor:

-Cepheyi genişletmek istemiyor…

-Seçimden sonra Cemaatle anlaşmaya hazırlanıyor…

-Beklenmedik bir zamanda “sürpriz” operasyonlar yapacak…

“Kumpas” davalarla TSK’yı istedikleri şekle getirenler ve getirtenlerin, bu “kaleyi” yıktırmamak için herşeyi yapacağı anlatılıyor, lâkin Erdoğan’ın “direnci ve mücadele azmi” ; İşte o meçhûl!..

Müyesser YILDIZ

28 Mayıs 2015

Odatv Link: https://odatv4.com/yazar/muyesser-yildiz/paralelle-en-iyi-ben-mucadele-ederim-2805151200.html

Kategori:Uncategorized